Yeşil Dedektör bir ispiyonculuk hattı mı?

0
365

Hatırlarsınız Devlet, Sağlık Bakanlığı iş birliği ile 2008’de Yeşil Dedektör uygulamasının başlatmıştı. Niye yeşil dedektör dendiğini zaten hemen kavramıştık. Çevre duyarlılığı bizim evimizin dışındaki her alanda titiz olmamızı gerektiren vicdani bir sorumluluk..

Fakat sigara yasağı, bu konunun içinde istisnai bir yer tutuyor çünkü kamuya açık ama çevresi kapalı alanlarda bizim dışımızda diğer insanların sağlını da önemsettiriyor bize.

İşte bu “Yeşil Dedektör” uygulaması kapalı mekanlarda tütün mamüllerinin kullanım yasağına uyulmasının sağlanmasının, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturulmasının ve tütün mamullerini kullanmayan vatandaşların da haklarını korumanın amaçlıyordu. Bu uygulamaya gösterdiğimiz ilginin rakamsal sonuçları, iç rahatlatan bir sayıya ulaşmış. Şu anda bu uygulamayı kullanan mobil kullanıcı sayısının 251 bine ulaştını öğrendim.

Yani başta kendi, sonrasında diğer vatandaşların gösterdiği duyarlılık sevindirici. Bu uygulama ilk çıktığında işletmesinde sigara ihlaline göz yumanlar, bu uygulamaya ispiyonculuk demişlerdi. Sanki sağlığını düşünenler esnafın ekmegiyle oynuyormuş gibi bir algı yaratılıyordu. Sonuçda hem içine hem de izin verene yüklü bir para cezası kesiliyordu.

Halbuki bu illet şu anda sade bizim ülkemizin değil tüm dünyanın baş belası..

Son verilere göre dünya genelinde 1,2 milyar insanın sigara kullandığı, tütün kaynaklı hastalıklar sebebiyle her yıl 1,7 milyon insanın öldüğünü biliyoruz.

Bu uygulamadan haberi olmayanlar için kısa bir bilgi vereyim hemen.

Uygulamayı internet üzerinden cebinize indiriyorsunuz. Dışarıda bulunduğunuz kapalı alanda birinin sigara ictiğini gördüğünüzde, uygulamaya girip harita üzerinde mekanı seçiyorsunuz. Akabinde de ihbarın bilgisini yazıyorsunuz. Yani bu kadar kolay.

Haydi şimdi indirin programı…