Ufaktan bir türküsünü mırıldanıp ansak bozkırın tezenesini, bu gece..

0
1053

Kadınlar insandır biz insanoğlu diyebilecek kadar,Anadolu kadınına saygı duyan.

Yaşar Kemal’in kendisi için “bozkırın tezenesi”dediği..

Türkülerinde “Garip” mahlasını kullanan..

Mütevaziliğiyle, efendiliğiyle “sanatçı” sözcüğünün karşılığını hakeden..

Devlet sanatçılığını ayrımcılık olarak görüp, kabul etmeyen ve “Ben halkın sanatçısı olarak kalırsam, benim için en büyük mutluluk bu” diyen..

Devlet adına bir tek TBMM tarafından üstün hizmet ödülünü kabul eden..

“Efendim, dikilen bir heykel bir gün olur sökülür ama ekilen emek hiçbir zaman sökülemez. O koparılsa bile yine devamı gelir.” diyen..

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Sözleşmesi kapsamında ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri’ne alınarak yaşayan insan hazinesi olarak kabul edilen..

Konserlerine hep ceketle çıkan, müzik hayatı boyunca ceketini çıkarmak için dinleyiciden izin alan alırken: “Ayağınızın turabı, gönlünüzün hizmetçisiyim. Şu ceketten bir kurtulayım müsaade ederseniz.” diyen..

Yaşamı boyunca yaklaşık 400 plak, onlarca kaset ve bir o kadar “long play” kaydetmiş..

Aşk’a dair yazdığı sözleri,bu sözlere en uygun düşen nağmelerle kalbimize yerleştirip piyasa sürdüğü ; “Gönül Ne Gezersin Seyran Yerinde”, “Kendim Ettim Kendim Buldum”, “Kibar Kız”, “Gel Gayri Gel”, “Türküler Yolcu”, “Gitme Leylam”, “Kova Kova İndirdiler Yazıya”, “Seher Vakti”, “Polis Lojmanları”, “Benim Yurdum”, “Gönül Yarası”, “Zülüf Dökülmüş Yüze”, “Zahidem”, “Gönül Dağı”, “Ölmeyen Türküler 2”, “Ölmeyen Türküler 3”, “Sazlı Sözlü Oyun Havaları”, “Niye Çattın Kaşlarını”, “Yar Gönlünü Bilenlere”, “Garibin Dünyada Yüzü Gülemez”, “Altın Ezgiler”, “Gurban Olduğum”, “Ağla Sazım”, “Hata Benim”, “Mühür Gözlüm.”albümleri ile hepimizin hayatında ölümsüzleşen, Neşet Ertaş üstadımıza, bir fatiha gönderip üstüne bir de bir türküsünü mırıldansak, Türküleriyle adını ve namını dünyaya duyuran halk ozanımız NeşetErtaş’ı aramızdan ayrılışının 7. yılında özlemle ansak, güzel olmaz mı?