Trump dili ve edebiyatı

0
397

Ona çatlak diyen de var. Dengesiz diyen de.. Halbuki Trump,bence gelmiş en iyi kriz yöneten Amerikan başkanı. Her attığı adımı deliliğe vurarak yönetiyor. Yani klasik kuklavari Amerikan başkanlarından da ayrılıyor bu yönüyle.

Trump aslında tam bir ticaret adamı. Ülke yönetimini bir ticarethane mantığıyla şekillendiriyor. Bu yönü onu, klasik siyasi lider konumlandırmalarından çok başka yerlere taşıyor.

Trump geldiğinden beri Amerikan derin devletiyle de zıt görüşleriyle dikkat çekiyordu. Fakat bu Suriye meselesi ve bizim “Barış Pınarı” harekatı da Trump’ı şu ana kadar yaşamadığı bir strese soktu. Kendisine baskı yapanlar arasına,kendi partisinin üyeleri bile katıldı bu harekatla..

Trump,durumu idare etmekte zorlanınca işi,birbiri ardına attığı tweetlerle sürdürmeye başladı. Bir tweet’i baskı ile bizim aleyhimizde atarken,bir sonraki paylaşımı,bizim meşru harekatımızı destekler şekilde yorumlayarak attı. E tabi bu da Trump’ın arada kalmışlığını tüm dünyaya gösterdi. Bir insan bir tweet’in içinde hem övgü hem de gözdağını nasıl olur,onu öğretmiş oldu bize Trump.

Yani Trump bu tavrıyla kendince bir dil geliştirdi. “Trump dili ve edebiyatı” kimsenin net olarak hiç bir sonuca varamadığı bir dil bu 🙂 Ve bu dili çözmek de hiç kolay değil. Belki bazen Trump da anlamıyordur. Ne dersiniz? Şaka bi yana, umarım bu baskılara karşı bu harika direncini kaybetmez..