TRT 2, yeniden bir kültür ve sanat kanalı olabilir mi?

0
1474

Az önce denk geldim face’de TRT 2 geri dönüyormuş. 1980 lerin sonunda TRT 1 e alternatif olarak çıkan TRT 2 o zamanların kültür sanatta ki tek kanalıydı mecburen..

E haliyle anılar canlandı gözümde. Orhan Boran show, alacakaranlık dizisi, avrupanın sanat ve müzik haberlerine dair yapımlar, az ama öz bir kitlenin sevgisini kazanmıştı. Ve yine o yıllar için bir entellektüel kanal sıfatını hakediyordu.

Fakat ağırlık avrupa etkisindeki etkinlik haberlerinden oluşuyordu. TRT 1 de ki pazar konseri( senfoni dinletisi, Hikmet Şimşek rahmetli ) TRT 2 de haftanın bir kaç gününe dağılarak yayınlanıyordu. Yine benim ilkokul dönemime gelen programlardı. Benim favorim Alacakaranlık kuşağı dizisi ve Orhan Boran show’du.

Sonraki yıllarda bu tarz yapımlar yeni eklenen TRT3 ve TRT 4 de de görünmeye başladı. Akabinde özel kanallarla TRT ve alt kanalları giderek zayıfladı. Hatta TRT 2 ne üdüğü belirsiz kişiliksiz bir kanala dönmüştü.

İşte şimdi TRT 2 yeniden bir kültür sanat kanalı olarak gelmeyi planlıyor. TRT 2 nin tanıtım videolarına bir göz attım. Bu arada 22 şubat’ta başlıyor yayınlar. Kanalın “milli ve yerli” havasıyla geldiğini hissettim. Bu elbetteki benim hoşuma gidecek bir yayın akışına sahip olduğunu gösteriyor. Fakat bu akış tek başına yeterli gelmeyecektir.

Avrupaya ait sanat ve kültür anlayışıda olmalı burada. Özellikle Rönasans döneminden başlayıp 1900 lerin ilk çeyreğine kadar olan sürede ki sanatsal ve kültürel zenginlik bizim tarafımızdan da keşfedilmeli. Kültür değil fakat sanat manasında Avrupanın vardığı noktayı iyi anlamakta fayda var. Kavimler göçünden  (375) 1700 lere kadar geçen kısır sürecin üstüne, bu kaybolan asırların acısını çıkarırcasına sanata ve kültürsel gelişime olan ilgileri ve ortaya koydukları eserleri görmezden gelmek büyük saygısızlık olur. “Yiğidi öldür hakkını ver” sözunü burada kullanmak çok doğru bir tanımlama olur heralde..

Bakalım TRT 2 eski TRT 2 den ne kadar donanımlı bir vizyonla çıkacak karşımıza. İzleyip göreceğiz bakalım. Umarım hayal kırıklığı yaşatmaz..