O güzel adamların hepsi o güzel atlara binip gitmemiş meğer..

0
303

Şüphesiz son iki ay’ın en gündem ismi o. “Koca bir babayiğit adam” diye tarif ettiğimiz, taraflı tarafsız herkesin takdir ettiği ilk bakan belki de o.

Liyakat sahibi olmanın ne kadar önemli bir şey olduğununu bize bir kere daha gösteren harbi “adam gibi adam”.. ( Övgüleri sonuna kadar hak ettiği için kurdum yukarıdaki tüm cümleleri )

Fahrettin bakanımız aynı zamanda 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu’na, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak atanan isim. Başkan Erdoğan’ın ne kadar isabetli seçimler yaptığının bir çok kanıtından biri o..

 

2020’ye girdiğimizden beri üst üste gelen bir çok üzücü olayda bakanlar,hep bir adım öne çıktılar aldıkları sorumluluklarla. Başta savunma bakanı Hulusi Akar yine İçişleri bakanı Süleyman Soylu. Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk. Sonra Çevre ve şehircilik bakanı  Murat Kurum ve tabi ki Fahrettin Koca,haber kameralarının sürekli takip ettiği isimlerdi.

Tepeden inme ve liyakat sahibi olmayan isimlerin kukla gibi ortalarda gezindiği dönemlerin Türkiye’ye ne kadar zarar verdiğini bir düşünün şimdi. Siyasetin gölgesinde kaybolan bakanlık makamı, başkan Erdoğan’ın cesur kararı sayesinde hakettiği itibar’a kavuştu böylece.

Tamam artık hepimiz Bakan Koca’yı biliyoruz. Fakat kim olduğu hakkında hiç merakınız kabarmadı mı?

Valla ben bugün merak ettim ve kimdir Fahrettin Koca kimdir? diye baktım Google’a. Bakan Konya’lı öncelikle. Evli ve dört çocuk sahibi. İlk ve ortayı Konya’da liseyi ise Bursa Erkek lisesinde okumuş. Akabinde İstanbul Tıp fakültesinde okumuş üniversiteyi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda tamamlayarak 1995’te Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuş. Çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlük görevlerinde bulunmuş.

Kurucu başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. Türk Pediatri Kurumu, Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleri bulunuyormuş.

Aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi İş Konseyi Başkan Yardımcısı, Vakıf Üniversite Hastaneleri Derneği’nin Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanıymış.

Yani Bakanın kariyerinde bulunmayan bir pozisyon kalmamış anlayacağınız. Bu diğer bakanlar içinde geçerli aslında. Hepsi de alanında en üst düzeyde bulunan isimlerden seçilmiş.

Bakan Koca’yı çok sevmemizin nedeni kariyeri değil kesinlikle. Halkın önem verdiği konuların başında Koca’nın basınla arasını çok iyi ayarlaması, siyasi polemiklerden kaçınması, çalışkanlığı ve de mütevaziliği geliyor.

Şimdi bu kadar ovunce bakanı nazar konusu geldi aklıma. Bizim millet övgüyü de yergiyi de çok uçlarda yapar. Umarım nazarımız değmez bakanımıza. Allah ona da sağlık afiyet versinde eksik olmasın başımızdan. Rabbim şu Korona denilen musibeti başımızdan aldıktan hemen sonra, şöyle uzun bir tatile çıkarsa bakan, eminim kimse gık demez. Çünkü sonuna kadar hak etmiş olur..

 

-Tevfik Sadi