Meğer meşhur saat kulesini yaptıran..

0
1423

İzmirin sembol tarihi eserlerinden meşhur saat kulesi..

“İzmir’e gidersiniz mutlaka görün” denilen 25 metre uzunluğundaki bu güzel eseri kimin yaptırdığını merak ettim geçenlerde. Karşıma şaşırtıcı bir isim çıktı. Evet o isim II.Abdülhamit..

Taht’a çıkışının 25. yılında yaptırtmış bu sebepten eserin boyu 25 metre.1901 yılında sadrazam Mehmet Said paşaya yaptırtmış sultan. Kulenin 4 saatini Alman imparatoru II.Wilhelm hediye etmiş. Eseri yapan mimarsa Alman konsolosluğunu yapan mimar S.Raymond.

Saatin o günki adı Hamidiye kulesi. Kulenin 12 küçük sütun üzerine oturan dördüncü katı ana gövdeden çok daha darmış.Ve üzerini ay şeklinde alem olan metal bir kubbe örtmekteymiş. Bu bölümde günümüzde çalışmayan saatin çanı bulunuyormuş.Ancak bu bölüm 1974 depreminde yıkılmış ve 1976’da onarılmıştır.

Kulenin bir bölümünde osmanlıca yazılar yazıyormuş. Fakat Cumhuriyetin ilanından sonra bu yazılar kaldırılmış. Olayın detayı ise şöyle : Gövdenin dört bir yönüne at nalı kemerli küçük pencereler açılmıştır. Bunların üzerinde doğu ve batı yönlerinde küçük birer Osmanlı arması, kuzey ve batı yönlerinde de Sultan II. Abdülhamit’in tuğraları kabartma olarak yerleştirilmiş yapılırken. Bununla beraber Cumhuriyetin ilanından sonra, 1927 yılında çıkan “Milli ve Resmi binalarda kullanılan tuğra ve methiyelerin kaldırılmasını” içeren kanun nedeni ile buradaki tuğra ve armalar kaldırılmış, yerlerine ay yıldız kabartmaları konulmuş..

Bu kulenin tarihini belki bir çok izmirli bilmez. Bunun sebebi Osmanlı’nın pek sevilmemesi diye düşünüyorum. Halbuki tarihi eserlerin varlığı evrenseldir. Unesco dünyanın dört bir tarafındaki kültür varlığını, dünyanın ortak kültür mirası olarak görür ve koruma altına alır. Bu kule aslını tam koruyamamış olsada tarihimizin en değerli devletlerinden, ya da daha doğrusu en büyüğünden biri olması sebebiyle çok kıymetli. Umarım ömrü çok uzun olur.