Japonların yeni zengin oyuncağı : “Lovot”

0
674

Japonlar..

Bu çalışkanlıkları genlerinden mi yoksa Amerikalıların elinden iki atom bombası yemelerinden mi kaynaklanıyor halâ bilemediğim milletin adı..

Bu insanlardaki disiplin ve teknik, dünyada hiç bir millette yok. Bundan artık eminim. Hep bir fayda sağlama dertleri. Hem kendilerine hem de dünyaya.

Robot yapmaksa, bu millet için artık bir çocuk oyuncağı sayılır. Ki zaten ilköğretimdeki veletleri bile, evlerinde can sıkıntısından robot yapıyor. Eğer bir gün robotlar dünyayı ele geçirirse, bunun sorumlusu olarak, doğrudan küfür edeceğiniz bir kaç devletin içinde olacak japonlar.

Neyse.. Asıl mevzuya gireyim ben. Asimo adını verdikleri sevimli robot, artık bir savaş makinasına dönüşmesi, bir de dünyaya yeni bir Einstein örneği olmamak için ( Einstein’in atomla ilgili çalışmaları Amerika’nın elinde kitle imha silahına dönüşmüştü ) artık üretilmiyor. Yani Asimo projesi artık rafa kalktı. Şimdi ise daha eğlenceli ve ticari anlamda güzel kârlar yapabilecekleri robotlar yapıyorlar.

En son yaptıkları robotsa, yeni nesil evcil hayvan robotu olan “Lovot”. Japonlar bunu çalışmaktan çocuk yapmaya fırsat bulamayan bunun yerine hayvan beslemek isteyip, bu seferde hayvanın kılıyla boğazıyla uğraşmaya üşenen insanlar için tasarlamışlar. ( En başta kendileri için ) Yani Lovot aslında bir dostluk etme robotu. Yani daha doğrusu ” kanka robot ”

Ne hayvanı olduğu belli olmayan bir robot olan Lovot, yapay zekası sayesinde insanlarla iletişim kurup, insanların duygularını anlayabiliyormuş. Yani yalnızlıklarını bu şekilde gidermek istemiş japonlar. İşe yarar mı bilemiyorum. Bir robotla samimiyet kuran japonlar, iki sonra bunlarla düğün dernek yapıp evlenmezlerse bir şey demiyorum ben!

Üstelik bir robotla duygusal bağ kurmanın fiyatınıda belirlemişler. Rrobotun fiyatı 3 bin 100 dolar; yaklaşık 17 bin TL. Ya hu bir robota bu kadar para vereceğime gider sokakta yaşayan insanlarla dostluk kurarım, empatim gelişir ” diyorsanız, bende size aynen katılıyorum.. E tabi en son söylediğim şeyi yapamaz japonlar. Çünkü bunlarda sokakta yaşayan gariban da yok. Hatta sokakta yaşamak bile yasak. Boş adam istemiyorlar memlekette, ne güzel aferim 🙂

O zaman çıksınlar, sokak hayvanlarını sevsinler diycem. Sokakta, berduş berduş gezen hayvanda yok 🙂 Onlara da iş vermişlerdir kesin. Japonlar, bu robotu iç pazara sunduktan sonra ABD’de de satışa çıkaracaklarmış.

Bu kafa yapısıyla, bu adamlar, bu dünyaya ait bir millet gibi gelmiyor bana. Benim için uzaylı demek artık japon demektir bundan sonra. Bu böyle biline..