İnsan, köpeğe niye havlar?

0
1904

Köpeklere havlamak. Yani köpek taklidi yapmak. Ne garip bir davranış, ne garip bir psikoloji..

Bir evi ya da bir fabrikayı korumakla görevlendirilmiş bir hayvanı kızdırmak, delirtmek için uğraşmak, ne aptalca bir iştir. Tabi hayvanın bağlı olması ya da arada bir engelleyici olmasından cesaret alarak yaptığımız çocukca bir davranış.

O köpeğe kızdırmak bizi nasıl mutlu ediyorsa artık, yakınlarda olan bir bekçi köpeğini uyuz etmeye devam ediyoruz. Ben bunu yapan bir yetişkinse, psikolojik bir takım problemlerine bağlıyorum. Ya da sosyal hayatında ki ezikliğine ya tırsaklığına bağlıyorum. Yani hakkını hukukunu koruyamayan, silik, ya da işyerinde veya evinde ezilen bir tip olmalı bu. Az bir ihtimalle de insanlarla etkin bir iletişimi olmayan kendini ifade edemeyen bir insan modeli olabilir. Bu davranış, insanın biriken stresini atmak için eğlence haline getirdiği psikolojik bir eziyetten başka bir şey değil..

Bir hayvanı kızdırmayı bir eğlence biçimine çevirmiş bir insanın hayatı,mutlaka irdelenmeli bence. Stresini boşaltmak için bir sürü yöntem varken, bir hayvanı delirtmenin bir açılımı mutlaka olmalı..

Bu yüzden köpeklere havlamayın, ve havlayanları uyarın..:)