Kamu spotundaki çocuğa özenipte,kendini yola atma ey yaya!

0
1176

En sonunda yaya geçiç üstünlüğüne dair en büyük adım atıldı. Devlet, bu konunun önemini artık kavramış olduğunu, kural ihlâli yapan sürücülere 488 TL para cezası keserek göstermeye başladı. Eyvallah..

Hatta bu cezayı duyurmak için, milletin cep telefonuna kısa mesaj olarakta attı. Yetmedi, bir de Tv lerde kamu spotları yayınlamaya başladı ( zorunlu yayın ). Her şey çok güzel tamam da, peki bu ihlâl olayını her yerde ve her zaman nasıl tespit edecek emniyet? Her yaya geçidine bir polis mi koyacak? Yoksa kamera mı? Tabi ki bu iki şıkda çok zor. Yaya geçişi üstünlüğüne olan saygının böyle kazandırılması imkansız. Çünkü bu kanun sadece sürücüleri para cezası ile korkutarak kurala uygun davranmalarını sağlayabilir ancak. Avrupada bu kural bir ahlâk anlayışı olarak benimsenmiş. İnsanın diğer insanlara saygısının bir sonucu oradaki uygar tablo.

Bence bu kuralı, yani sürücülerin kural ihlâli yapmasıni engellemek için, içinde ahlâki bir takım empati cümleleri bulunan tabelaları yaya geçitlerinin kenarına yerleştirmek iyi bir fikir olabilir. Bu tabelâlarda ” Bu yaya geçidinden bir gün annen de geçecek” yine ” bu yaya geçidi insanlar ezilsin diye yapılmadı” veya ” yolun karşına geçecek yayalarında acelesi var” gibi duyumsama içeren cümleler, sürücülerin olayı özümsemesine katkıda bulunabilir.

İhlâlleri engellemenin ya da daha doğrusu azaltmanın bir yolu da, yayaların ihlâlde bulunacak sürücüleri video ya da fotoğraf makinaları ile tespit edip trafiğe bildirmeleri olabilir. Tabi bu uygulama yanlışlıklara sebebiyet verebilir.

Yine son olarak bir fikrim daha var. O da şu: Yaya, yaya geçidinin ilk çizgisine bastıgı an da, yol kenarındaki sensörler yolun kenarında kurulacak olan büyük ışıklı ledli ekranda ” Yayaya yol ver” yazısı yanacak. Bu ikaz sürücüyü hızını düşürmeye zorlayacak ve sonrasında duracak.

Bir de buradan Trafik müdürlüğüne bir tavsiyem var. Şu hazırlanan iki kamu spotundan çiflere yol veren aşiret anası senaryosunu değil de, diğer kendini yola atıp ” işte geçmek bu kadar kolay” diyen arkadaşın senaryosunu düzeltin. Bu spotu izleyip kendini yola atan bir vatandaş Allah muhafaza canından olabilir. Ki ben dikkatli bir şekilde denedim bunu bu akşam. Nilüfer Carrefour’un önündeki uzun yaya geçidinden geçerken çok hızlı gelen, ve gelirkenden yoldan çekilmem icin utanmadan sellektör yapan lüx araçlı bir öküze denk geldim. Buna rağmen çekilmedim yoldan. Biri önümden biri arkamdan korna çalarak geçti. Şimdi bu iki piçi ( evet piç dedim ) nasıl tespit edeceğiz peki? Evet bu insanlara kıymet vermeyen iki dangalak neden 488 TL ceza yemeden nasıl geçti gitti?

İşte bu yüzden, Trafik denetçilerinin bu uygulamayı biraz daha kontrol ve takip mantığında geliştirmesinin gerekli olduğunu kavraması gerekiyor.Ki kimse canını yaya geçidinde kaybetmesin!