Hiç kimseye birşeyini anlatma. Ya sonra?

0
734

Bu aralar instagramda, çeşitli motivasyon ve girişimcilik sayfalarında sürekli denk geldiğim bir tavsiye var. O da şu; iyi ya da kötü kimseye birşeyini anlatma!

Yine deniyor ki; Güzel giden şeylerin sırrı, kimseye bir şey söylememektir. Çeneni kapalı tut! Arkadaşlarının çoğu seni iyi görmek İstiyor. Ama onlardan daha iyi değil!

Peki neden?

Mevcut tavsiyenin altında, günümüz insanının aslında ne kadar bencil ve kendi başarısının dışında kimsenin başarılı olmasını istemeyişi yatıyor. Kendinle ilgili anlatacağım her şey başkalarının kalbinde bir takım haset ve kıskançlıklara neden olabilir deniyor.

Peki bu ne kadar doğru bir anlayış onu sorguluyorum şimdi. Meselâ;

Banka Hesabın, iş hedeflerin,yaptığın iyilikler, güçlü yönlerin, zayıf yönlerin, ev almanın sevinci, çocuk sahibi oluşun, akademik kariyerinde yükselme dahil hiç bir şeyi anlatmak..

Çıkan sonuç şu; Bu zamanda babana bile gibi çevrene ve tüm dost ve akrabalarına güvensiz ol !

Tamam olalım ve bir şekilde tüm bu paylaşımları durdurup bir sır gibi saklayalım. Bu şekilde türlü nazar, tehlike ve beladan uzak kaldığımızı düşünelim. Ya insanların bize karşı olan tutum, davranış ve güvenlerini belirleyen etkenler ne olacak? Daha doğrusu kendimiz ile ilgili hiç bir şey anlatmadığımızda kiminle neyi konuşup neyi paylaşacağız? Hep havadan sudan geyik muhabbetleri mı yapacağız?

Bence bu tavsiyeleri şöyle revize etmemiz lazım. Hiç kimseye kendimizle ilgili bir şey anlatmamak yerine sadece yakın dost ve arkadaşlarımıza bu tip bilgileri paylaşmak daha akıllıca olur.

Düşünsenize kimseye hiç bir sevinç ve üzüntünüzü anlatmayacaksınız sonra da insanlardan size kendileri ile ilgili bir çok şeyi paylaşmasını bekleyeceksiniz..

Komik değil mi?

Sonuç olarak sosyal medyada gördüğünüz her motivasyon ve girişimcilik sayfalarının tavsiye ve önerilerine hiç düşünmeden ve tartmadan kulak vermemek lazım.

Herkesin bir aklı elbette var. Ancak mantık ve vicdan bizi her zaman en doğrusuna götürecek olan araçlar..