Pek güzel hareketler bunlar..

0
2618

 

 

Valla sevin sevmeyin, Yılmaz Erdoğan komedi anlamında bu ülkeye ciddi damga vuran isimlerin başında geliyor. Komediyi daha geniş alana yaymada ki gayreti, diğer tüm demirbaş komedyenlerin de üstünde şüphesiz…

Yılmaz Erdoğan’ın Mükremin abi karakteriyle başladığı şöhret serüveni, daha sonra ki yıllarda gişesi bol bir çok filmle ve en son olarakta “Çok Güzel Hareketler Bunlar” efsanesi ile devam etti ve ediyor.

ÇGHB’a burada ayrı bir parantez açacağım elbet. Çünkü bu tarz, Türkiye’de ilk denenen ve Tv üzerinden kitleye ulaşan ilk komedi tiyatrosu. ( Aslında Mahşer-i Cümbüş’de var ama içerik olarak daha doğaçlama olması onu ayrı bir kategoriye koyuyor. Ve tabi raiting olarakta )

Çok güzel hareketler bunların ilki kesinlikle bir efsane oldu Türkiye’de o yıllarda. (2008- 2011) Sonra ekipte herkes bireysel kariyer planlarını yaptı. Yılmaz Erdoğan evlendi vs.. Ve ÇGHB sona erdi. ÇGHB 1’de yer alan hemen herkes, çeşitli medya alanlarında, ama en çok da oyunculukta iyi yapımlarda oynadılar. Kadronun neredeyse tamamı herkesin tanıdığı ve sevdiği isimler haline geldi. Fakat Eser, Oğuzhan, İbrahim,Ersin,Murat,Şahin ve Büşra isimleri  1 tık daha öne çıktılar.

Bu öne çıkan isimler dışında kalan diğer oyuncuların hepsi çok başarılıydı bence. Fakat ne yazık ki bu sivrilenlerin gölgesinde biraz gölgelendiler ister istemez..

Ve 2011 de biten ÇGHB, bu sene ÇGHB 2 ile aramıza geri döndü. Tabi 2 başlamadan 1-2 ay önce medya ve seyirciler 2 nin 1 kadar başarılı olmayacağına dair yorumlar yaptılar. Çok da erken yapılan yorumlardı bunlar. Tabi bu arada ülkenin ÇGHB den sonra koltuğu devralan Güldür Güldür’ün popüleritesi’nin de bu yorumlara katkı yaptığını söylemek mümkün.

ÇGHB 2 yi hemen hemen her hafta, az da olsa izleyebildim. Ve şuan da vardığım sonuç, 2 ‘nin 1’in tahtını sallandırabileceği yönünde. Çünkü daha 3 bölüm seyirci karşısına çıkan yapım, skeç kalitesi, oyuncu çeşitliliği, yazılan oyunların konu kalitesi gibi bir kaç detayda kendini kanıtlamış durumda. Biraz zaman geçince onlar da aynı 1 de severek izlediğimiz karakterler gibi içimizde yer edecek..

Şimdi ÇGHB’ı 1 ve 2 olarak madde madde analiz edelim.

– ÇGHB 2’nin 22 kişilik oyuncu kadrosu ciddi bir ön hazırlık yapmış. Bu hâl 1’in ilk başladığı zamanki hallerine göre başlangıç adına daha üstte.

– ÇGHB 1’de joker, Ersin Korkut’tu. 2 de ise Hamza Yazıcı olacak kesinlikle.. ( Hatta oldu diyebiliriz de )

– ÇGHB 1 de, oyun yazarlığında Eser ve Oğuzhan ön plana çıkıyordu. 2 de öne çıkacak isimler ise bence yaş ve tecrübe olarak daha olgun olanlar arasından gelecek.

– ÇGHB 1’de skeçler’in kalitesi ve komikliğinden çok yerleşmiş tiplemeler beğeni görüyordu.( Hıyarlı baba, havuç ana gibi ) ÇGHB 2 de ise bu durum 1 de ki kadar yoğun olmayacak diye düşünüyorum. Çünkü hem daha çok erken, hem de oyuncuların hemen hepsi her rolün zorluğunu kaldırabilecek beceride..

– ÇGHB 1’de kadın oyuncu popülerliğinde bir Büşra çok akılda bir temsilci olarak duruyordu karşımızda. Fakat 2 de kadın oyuncu popülerliğini sağlayacak en az 2-3 oyuncu şimdiden rengini belli etti.

– Biz seyirciler için ÇGHB bir saatimizi ayırıp izleyeceğimiz bir programdan ibaret. Halbu ki, Yılmaz Erdoğan için bu kadro, bir emek ordusu demek. Uzun bir hazırlık döneminden sonra ortaya çıkan bu kadroyu 1’in kalite seviyesinin altında kalmasına izin vereceğine hiç ihtimal vermiyorum.

– ÇGHB 2 de benim gözümde 1 tık öne çıkan isimlerse şunlar :

Ve benim 1 numaralı favorim Safa Sarı.. Taklit yeteneği, sempatik yüz hatları, az tombulluğu, Ve kendinden büyük diğer bir çok abi ve ablasından daha kendine hakim sahnede. Safa da aynı Hilmi Deler gibi ÇGHB 2 nin dümeninde olacaktır.

Hilmi Deler. Ben bu çocuğun tarzını Oğuzhan’a benzettim. Bunda simasının da etkisi var tabi. Fakat Hilmi’nin sahnede kendine güvenmesi ve zeki bir adam olduğunu her skeçte hissettirmesi sebebiyle de Oğuzhan’ı çağrıştırıyor bende. İleri ki dönemlerde onun skeç yazma becerisinin diğerlerinin önüne geçme ihtimali yüksek. Ekibin demirbaşlarından biri olacaktır diyorum.

 

Atakan Çelik. Oyunculuğu çok rahat. Her role adapte olacak kadar yetenekli. Ki zaten yakışıklı bir adam olmasıda artısı hayranları için..

 

Evliya Aykan. Hakkari’li diye Yılmaz Erdoğan’ın hemşosu ayağına ekibe girdiği söyleniyor. Ama Evliya bunu bir tanıtım biyografisinde yalanlamış. Zaten torpil’e ihtiyaç duyacak bir oyuncu da değil. Yüz hatları bir çok role cuk oturacak kadar iyi. Ama muhtemelen en iyi yine doğu insanı tiplemelerinde marifetini gösterecektir.

Hamza Yazıcı. Şuana kadar ÇGHB 2 nin en popüler ve en sempatik bulunan oyuncusu. Yetenekli küçük bir adam. Elbette ki fiziksel orantısı öne çıkaracak her daim. Fakat bence Yılmaz Erdoğan onun oyunculuğunun gelişimini muazzam oranda yükseltecek. Hamza’nın fiziksel avantajı, bir ömür yetecek popülerliği sağlamaya yetmeyecektir çünkü..

 

 

Gürhan Altundaşar. Yine mimik ve jestlerle ön plana çıkan oyunculardan. Rolünü çok doğal oynaması bence en önemli artısı. Komedyen bir karakter bence..

Begüm Çağla Taşkın. Bursa’lı olmasından dolayı ayrıca mutlu olduğum bir oyuncu. Geçen yaz oynadığı bir sakız markası reklamından hatırlarsınız.. Şive ve ağız yapmada öne çıkar kesinlikle..

Ezgi Yürekoğlu. Düzgün ve akışkan konuşması, role kendini tam olarak vermesi ve ekrana yakışması ile öne çıkan isimlerden oldu. Aslında Ezgi bana göre tam bir katakter oyuncusu kalitesinde. Bugün Rainting’i yüksek dizilerde başrol yardımcı rollerini rahatlıkla oynar.