Can Yücel’in evliliğe bakışı

0
1234

Can YÜCEL 1973 yılında evliliğe bakışını şu sözlerle anlatır:

“Evlilik, inanmadığım halde içerisinde 17 seneyi bitirdiğim bir kurum benim için. 17 senede ( abartmıyorum ) 40 çift arkadaşımın son verdiği kurum aynı zamanda da. Evliliğimin bu kadar uzun sürmesinin gizi belki de kuruma inanmamaktan geçiyor. Evliliği toplumun dayattığı şekilde yaşamamaktan. Erkek yaşça büyük olmalı ki, kadına ‘höt dediğinde oturmalı kadın… Ya da yumuşatıyorlar, efendim kadın erkekten önce ben yaşlandıkça o gençleşti.

Nedir bu dayatmalar? Erkeğin muhakkak kadından yaşça büyük olması, eğitim seviyesinin erkeğin lehine ya da en azından eşit olması bunların sadece ikisi. Olmaz, yürümez diyor toplum.

Çöktüğü için (hani doğum falan) küçük olmaliyim yaşı… Eğitimde de böyle.. Kadının çok okumuşu bilmiş olurmuş, evde kalmakmış layığı! Eşim benden 2 yaş büyük; ne ‘höt deneme gerek kaldı 17 senede, ne de benden önce çöktü. Yıllar içinde

“Ooo Can Bey kapmışsınız çitiri’ esprilerine muhatap dahi oldum. Eşim 3 üniversite bitirdi; ben bi taneyi 9 senede bitirdim. Ne o bana bilmişlik taslama, ne ben ona ezik baktım..”