Bursa’nın en iyi çorbacısı bence bir kitap evi.. BKM!

0
2639

Evet evet! Başlıkta yazan cümle bir iddiadır. Ve ben iddiamın arkasındayım. Bakın, ben size Bkm’nin Bursa’nın en eski kitabevi olduğunu, hatta Özlücedeki şubenin metrekare olarak Avrupadaki en büyük kitap evi olduğunu 5000 di sanırım ) Şuan da ellerinde 500 bin çeşit 5 milyon adet kitap olduğunu anlatmıyorum. Bunları zaten Bkm’nin kendisi ve anlaşmalı olduğu medya ayakları zaten yapıyor. Ben işin burasında değilim. Ben kitap kırtasiye sektöründe dev olmuş bir firmanın, gıda sektöründe de çok iddialı olduğunu anlatan bir cümle kuruyorum.

Benim anlatacağım mevzu, Bkm’nin en az kitabevinde yaptığı olağan üstü yenilikler kadar, aynı zamanda kafe mutfağına yaptığı olağan üstü dokunuşlar..

Bkm’nin Fsm şubesindeydim bugün. Niyetim, Belluss kafede bir iki bardak çay eşliğinde yaklaşan bahar dönemi sınavlarına, yanımda getirdiğim iki ders notunu çalışmaktı. Teras’a oturdum. Biraz sonra kafe garsonu geldi ve “menü vereyim mi? diye sordu. Bu soruyla birlikte midemde ki bir kazıntının sesini duyar gibi oldum. Acıkmaya başlamıştım besbelli. “Olur” dedim ve menüyü aldım. Menü dediğime bakmayın tablet menü ( Bkm abartıyor gerçekten ) tablette alternatif bir şeyler ararken, gözüme günün çorbası takıldı. Gerçi yemekte yiyebilirdim fakat, eve yakın bir yerde, yeni açılan Hatay usulü dürüm yapan mekana niyetlendiğim için, sadece çorbada karar kıldım. Tablette çorba bilgisi yazmıyordu. Garsona “ne çorbası” diye sordum. Garson : “Düğün çorbası var” deyince sevindim. Çünkü günün çorbası başlığı altında genel olarak mercimek ya da yayla çorbası verilir çoğu lokantada..

Neyse siparişi verdim. Bir beş dakika sonra çorbam geldi. Muazzam ve harika bir koku eşliğinde, yanında dumanı üstünde tüten dört adet baget ekmeğiyle..

Hemen kaşığı daldırdım ve lezzetine baktım. Bir çok yerde düğün çorbası içmiştim fakat bu kadar bol malzemelisini ve tam ayarında tutturulmuş kıvamlısını içmedim. Üstelik fiyat olarakta piyadaki çorba fiyatları ile aynı ( 8TL ) Hatta aynı çorbanın az seçeneğinide sunmuşlar yemek öncesi tadına bakmak isteyenler için.. ( 4 TL )

 

Bursa’da bir çok lokanta bu ayarı tutturamıyorken, bir kitapevi kafesinin lezzeti yakalması harika bir şey. Çorbayı içtikten sonra garsona, “yapan ustanın eline sağlık” mesajı göndermeyi de unutmadım. Bir de baget ekmek mevsusu var tabi. Çorbanın yanında verilen ekmek sanki fırından yeni çıkmışcasına yumuşak ve lezzetliydi. Ben ekmeğide kendilerinin yaptığını düşünerek garsona sorduğumda ögrendim hazır olduğunu. Demek ki her çorbanın yanında o çorbanın lezzetine denk insanı yormayan bir ekmek yenmeli kanaati oluştu mantığımda.

Hizmet ve lezzet çok mühim bir iş. Ben Bursada Bkm kadar yenilikçi ve hizmette gerçekten sınır tanımayan bir firma tanımadım desem yeridir. Hatta Özlüce şubesi açılışında firma yönetici Kubbettin Bingölbaline de ayak üstü takılmıştım bu konuda. Kubbettin bey’e yaklaşıp, gözlerinin içine bakıp ” olmamış ” dedim. Tabi Kubbettin Bey şok 🙂 Sonrada devam ettim konuşmaya :  “bu kadar olmaz. Siz gerçekten abartmışsınız. Bu kadar büyük kitapevinde insanın aradığını bulması saatler sürer”  Kubbettin bey, kurduğum son cümleden, latife yaptığımı anlamasıyla birlikte gülümseyip teşekkür etmişti, gizli övgü barındıran esprime. Gerçektende 3 şubesinide harika büyüttü. Fakat ben bu üç şubeden en çok Fsm şubesini seviyorum. Çünkü hem kafe konsepti, kitap evinin hemen yanında hem de harika bir terası var. Üstelik akşam üstü terastan esentepe kavşağına kuş bakışı bir seyir gerçekleştirebiliyorsunuz. Ben Bkm’ye halâ gitmemiş olanlar için tekrar ediyorum. Bkm herşeyiyle harika bir mekan. Gittiğinize pişman olma ihtimaliniz gerçekten sıfır.. Bayılacaksınız..

( Umarım Guinnes hedefine ulaşırsın Bkm.. )