Bizden bir Afrikalı: Amir Zakaria

0
1411

Bu aralar sosyal medyada çok denk geliyorum Çorumlu Amir’e. Malûm Amir Türkiye’de bir fenomen. Belki takipçisi çok yok fakat epeyce bir sevildiği belli. Amir’in videolarına baktığımda neredeyse hiç gülmüyorum diyebilirim. Çünkü Amir,benim alıştığım kısa ve ince espriler yerine, gayet uzun ve detaylı bir mizah tarzına sahip. Fakat bu başarırısız anlamına gelmiyor. Amir öncelikle gündemi çok iyi takip ediyor. Ve zeki bir çocuk olduğu için oldukça hızlı metinler yazabiliyor. Saptamaları çok iyi. Ayrıca bizim dilimizi gayet iyi bilmesi de ona ekstra bir avantaj sağlıyor. Ankarada ki çevresi ona bizim milletin tüm adet ve geleneklerini bir şekilde öğretmiş. Yani amir bizim milleti gayet iyi tanıyor. Çabuk espri üretebilmesi de bu sebepten kaynaklanıyor bence. Amir sanki biraz Röportaj adam’ın emitasyonu gibi geliyor bana. Gündemi takip etmesi, bol miktarda tespit yapmasi ve bu tespitleri kurguya yedirmesi yönüyle tabi. Yoksa espri kalitesinde benzetmek, Röportaj adam’a ayıp olur.

Fakat.. Bence Amir’in bence alması gereken çok yol var. Öncelikle durum komedisine biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor. İkincisi çok uzun cümleler kurarken ürettiği bir çok sağlam espriyi de takipçilerinin sindirmesine izin vermeden eziyor. Yani sofraya oturupta,tıka basa yemek yerken ne yediğini anlamamak gibi bir şey bu. Sosyal medyada gülmek isteyenler için zaman çok kıymetli. Uzun videolar vakit kaybı gibi geliyor gençlere. Hızlı tüketim ne yazık ki bu alanda da kendini gösteriyor. Bu konuda benim fenomenin Cem İşçiler. Hem süreyi harika kullanması hem basit fakat ince espriler yapabilmesi, Cem’in en büyük kabiliyeti. Üstelik Cem, tip ve konuşma üslubu olarakta sempatik bir adam.( Burdan selam olsun bu arada )

Nerede kalmıştık?

Hah! İşte Amir için de İşçiler tarzı oldukça ideal. Tabi becerebilir mi deneyip gormesi gerekiyor. Bu arada Amir kim diye ufak bir arama yapınca Google’da. Amir’in Afrika Cad’lı olduğunu öğrendim. Tam adı Amir Zakaria. 2012 yılında Çad’dan Türkiye’ye üniversite okumak için gelen 22 yaşındaki Amir Zakaria, Ankara Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Uçak Mühendisliği bölümü öğrencisiymiş. Zeki bir adam olduğu belliydi zaten. Çünkü kolay dil öğrenmek ve iletişim zekanın parlak olduğunun delaletlerindendir. Aynı zamanda duygusal zeka da kendini bol miktarda gösteriyor Amir’de.

Bence Amir artık bu ülkenin bir evladı olmuş uzun zamandır. Umarım yakın zamanda daha iyi işler çıkarır. Tabi bu ülkeye katabilecekleri bundan çok daha fazlası olur. Son yıllarda Afrika’dan gerek okumak,gerekse çalışmak için çok genç kardeş geliyor malûm. Çad dışında Senegalli gence de çok denk geliyorum. Mesela dışarıda seyyar saat ve cüzdan satan bu kardeşlere sorun nerelisin diye. %80 i Senegalli çıkar. İşte Amir bu gençlerin önünü açabilecek ve daha faydalı olabilecek bir pozisyona taşıyabilir kendini..

Amir’in lakabı Çorumlu. Fakat tarz tam bir “angara bebesi” 🙂 Allah yolunu açık etsin kardeşimizin. Ve tüm Afrikalı gençlerin..