Berna hanım,20 yıllık Cırrttt Ayşe Teyzeyi bitirir bu istikrarla..

0
3874
Fairy Berna Laçin 2019

Berna Laçin ve Fairy mevzusunu çok uzun zamandır yazmak istiyordum aslında. Berna Laçin ve Fairy denilen bulaşık deterjanı ikilisinin 7.5 yıllık kesintisiz birlikteliğini yani..

 

Öncelikle Berna Laçin’in bu istikrarını tebrik etmek lazım. Tabi Procter Gamble ( P&G ) firmasını da..

Laçin, son 10 senedir TV de iyi işlerde ( Dizi ve filmlerde ) adından söz ettirmese de P&G nin vazgeçmediği  tek isim oldu. Türkiye’de sokağa çıkıp memleketin kadınlara bir anket yapılsa ve dense ki: “Deterjan reklamlarında oynanan isimleri sayar mısınız?” eminim ankete katılan kadınların %90’ı Berna Laçin ve CIRRTTT Ayşe Teyze’yi ilk ikiye koyar.

Türkiyede reklam filmlerinde “CIRRTTT Ayşe Teyze”den sonra en bilinir ve meşhur isim artık Laçin.

Peki bir firma nasıl olur da, bu kadar uzun bir süre aynı oyuncuyu reklam yüzü olarak kullanır?

Oyuncunun yüzünün eskimesi ve monotonluk mevzusunun bir dezevantajlarından hiç çekinmez mi?

Türkiye’deki kurumsal firmalar, reklam yüzü olarak genelde sürekli yeni ve popüler ünlü yüzler bulurlar. Ve yine ortalama da 6-12 aylık reklam anlaşmaları yaparlar. Özellikle yabancı firmalar, çekecekleri reklam filmlerinde yılda bir kez mutlaka ünlü bir şarkıcı ya da bir dizi oyuncusuyla anlaşıp küçük bir servet öderler.

Çünkü halk illa ki popüler bir yüz arar kullandığı markanın reklamında oynayacak..

Bu yönüyle bakıldığında Laçin’in çok büyük bir iş başardığını ve bu alanda ikinci en uzun soluklu reklam yüzü olduğunu çok net söyleyebiliriz.

Berna Laçin’in enerjisi oldukça yüksek. Yine geçmişte rol aldığı işlerde sürekli akıllı ve mücadeleci rollerde oynamasından dolayı,Türk kadının gözünde her zaman sevilen bir sima. Yine artı olarak Berna hanım sosyal medyayı da çok aktif kullanan ve zaman zaman üstü kapalı olarak olsa da iktidara göndermeler yapan bir isim. Bu sebeple iktidar tabanı ve bir kısım muhafazakar kesim pek sevmez Laçin’i.

Belki P&G’nin Fairy’si bu yüzden seviyor ve çalışıyordur Berna hanımla bunca yıldır. Ben aynı bir P&G personeli gibi aralıksız çalışan Berna hanım’ın yerinde olsam şirkete ortak olurdum 🙂 Bunca yıldır Berna hanımdan vazgeçmeyen Fairy, Berna hanımdan böyle bir talep gelirse kabul eder belki de kim bilir?

Fairy’siz bir Berna Laçin,Laçin’siz bir Fairy düşünmek çok zor olur yurdumun kadınları için artık 🙂

Bu arada bu Fairy içinde küçük bir araştırma yaptım google’da. P&G nin geçmişi 1800 lere dayanıyor. 1837 de Amerika’da kurulan firma, ilk sabun işiyle başlamış ticaret faaliyetlerine. 1900 de ilk ürünlerini piyasaya sürmüş. Fairy ise yine 1900 de çıkmış piyasaya. 1950 den sonra markayı geliştirip yenilemişler ve Birleşik Krallığın temizlik işlerini almışlar.( bulaşık sıvısı olarak )

E tabi sırtını Krallığa yaslayan firmanın zaman içinde dünyaya yayılmış olması da kaçınılmaz olmuş. Dünya’nın 180 ülkesinde satışı yapılan Fairy’nin adı,diğer ülkelerden farklı olarak, Almaya’da Dawn,İsveçte ki adı ise Yes’miş.

2010 da Türkiye’ye giriş yapmış Fairy. Bu dönemde piyasanın kralı, iki üründü hatırlarsanız. Bunlardan biri Pril diğeri de Cif. Fairy kalitesi kısa bir sürede bu iki ürünün tahtını sallar oldu. Sonunda da yerlerinden etti. Ve bu başarıdan sonra reklam yüzü olarak Berna Hanım’ı buldu Fairy. Biraz araştırdığımda,Youtube’da yayınlanan Fairy’nin ilk Laçin’li reklamının 2012 Şubatında çekildiğini gördüm. İlk reklamda, Laçin elinde tuttuğu bir mikrofon ve bir paket Fairy ile rastgele bir apartmana girip bir dairenin zilini çalıp ;karşısına çıkan teyzeye “size mucizeyi” getirdim diyor. Ve o günden bugüne her reklam filminde kapı kapı Fairy’nin gücünü anlatıyor heyecanla..

Fairy Berna Laçin 2019

Tabi bu tip kurgular, deterjan firmalarının artık klişeleşmiş reklam senaryosudur. Deterjanın reklam yüzü, sözde çatkapı bir apartmana girip,reklamdan sanki hiç haberi yokmuş gibi kapıyı şaşkın açan teyzeyle temizlik konusunda iddialaşır:) Ev hanımı teyzemiz ürünü 2 dakikada dener ve hayran hayran ürünü meteder..

Tabi sektörde ki tüm firmalar, bu sıkıcı senaryonun milleti bıktırdığını görünce farklı atraksiyonlar denerler zaman zaman. Dev çamaşır topunu uydururlar bazen. Bazen, şeflerle ev hanımlarını yarıştırırlar. ( Berna hanımda yaptı bunu bir Fairy reklamında) Ya da ne biliyim, şenlik festival ortamlarında bulaşık yıkama yarışmaları falan düzenler test için..

Ben Berna Hanım’ın Fairy ile daha çooook uzun yıllar çalışacağını düşünüyorum.( Belki de CIRRTTT Ayşe Teyzenin 20 yıllık rekorunu kırmaya niyetledir Berna hanım ) Ne zaman elden ayaktan düşer ( Allah sağlık versin ) Ya da Türk hanımları ne zaman “yeter Berna” derse o zaman bu ayrılık gerçekleşir diye düşünüyorum.

Bu arada aklıma şu yeni CIRRTTT Ayşe Teyze geldi reklamı geldi. Eski Ayşe teyzeyi uzun zaman önce emekli eden Ace,( uzun bir aradan sonra 2013 te tekrar geri dönen Ayşe teyze sonra tekrar yok oldu ) yeni Ayşe Teyze ile “Ayşe Teyze” efsanesini diri tutmaya çalışıyor. Biz de, topuz şeklinde kızıl ya da kınalı şaçlı,beyaz gömlekli ve mavi etekli,teyzeden çok, abla gibi duran bu yeni Ayşe’ye alışmaya çalışıyoruz. Fakat pek alışacak gibi de durmuyoruz. Çünkü yaklaşık 20 sene, Ayşe Teyze olarak bildiğimiz Alev Gündoğdu’nun bize verdiği elektriğin çeyreğini veremiyor. Tabi yeni Ayşe Teyze’yi oynayan oyuncu kardeşimiz bozulmasın hemen. Çünkü bu onun yetersizliğinden değil,Ayşe Teyze karakterinin has oyuncusu olan Alev hanımın rolle “etle tırnak” gibi kaynaşmış olmasından kaynaklanıyor. İş bu haldeyken reklamda dünyanın en iyi kadın aktristini de oynatırsanız bu değişmez.

Keşke Ace, Ayşe Teyze’yi yaşatmak yerine Aynı Fairy’nin yaptığı gibi gerçek bir ünlünün kendini oynadığı reklam filmlerine girişse. Şöyle enerjisi bol,sempatik ve uzun soluklu yol alabileceği biriyle..