Amazon bence farklı

0
611

Evet Amazon bence çok farklı.

Farklı yazmamın bir çok sebebi var elbet. Bu farkları son bir haftadır Amazondan sıkça yaptığım alışverişlerimde  farkettim.

Şimdi bu farklar üzerinden madde madde gideyim.

 •  Amazon’un sayfa düzeni ve yazı fontları kendine has. Bu farklılık bana sahibinden sayfasının yıllar önceki sade ve düz halini hatırlattı. Amazon’un ana sayfası dahil alt sayfalarda bile gereksiz ışık geçişleri, kayan yazılar, gereksiz boğucu ürün resimleri yok.
 • Amazonda gördüğünüz ürün ve markalar, diğer her alışveriş sayfasına giren ürünler gibi birbirinin aynısı değil. Ürün kalitesi yüksek markalar yer alıyor. Hatta marka bilinirliği çok olmasa da kalite olarak hiç altta kalmayan firmalar var.
 • Amazon TV de ve diğer sosyal medyada deli gibi zırt pırt ürün indirim reklamı yapmıyor. Daha çok prestij ve sempati oluşturan reklamlar kurguluyor.
 • Yine bir başka fark da gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ürünleri bünyesinde bulunduruyor. Mesela şemsiye alacaksınız. Diğer sitelerde en az 10 marka görürken Amazonda 2-3 markanın kaliteli ürünlerini buluyorsunuz. 
 • Diğer bir fark, sipariş verdiğiniz ürün için kargo secenekleri sunması. Kargonuzu hızlı mı yoksa normal zamanda mı istiyorsunuz ona göre belirtiyor, kuryenin hangi saatler arasında geleceğini görüyorsunuz. Yine  ürünü evde yoksanız komşuya bırakma seçeneği ya da farkli bir adrese gelmesini isteme hakkını sunuyorlar. Hatta farklı bir gün ve saate de erteleme şansı tanıyorlar.
 • Amazon neredeyse tüm ürünlerini kendine has olan kaliteli güzel bir karton zarf ya da kutuya koyuyor. Kargonuz elinize geçince kendinizi değerli hissettiriyor. Çünkü bu kutular aynı zamanda ek bir maliyet onlar için. Ancak bu maliyetten kaçmıyorlar.
 • Almış oldugunuz ürünü isterseniz hediye ambalajı yapıp notunuzu eklemenizi sağlıyorlar
 • Amazon seçili gurupta ki bir çok ürüne peşin fiyatına 9 ve 12 taksit imkanı sunuyor. 9 belki evet, bir kaç alışveriş sitesinde de uygulanıyor ancak 12 yok!
 • Yine Amazon giyim alışverişi bölümünde size uygun marka ve ürünleri önünüze getirmek için cins, yaş, boy ve kilo gibi verilerinizi sizden isteyerek zahmetsizce size en uygun ürünleri karşınıza çıkarıyor.
 • Amazon sattığı ürünlerin özelliklerini detaylı bir şekilde mutlaka ekliyor ilgili alana. Bu da çok önemli bir detay bence. Amazon ve Hepsi burada dışındaki bir kaç alışveriş sitesinde çoğu üründe ürün açıklaması gerekli itina ile düzenlenmiyor. ( Ptt AVM bu konuda en vasatı )
 • Bir alışveriş sitesinin olmazsa olmazlarından biri de çözüm merkezi daha doğrusu müşteri hizmetleri. Bu konuda da bence birinci sırada Amazon. ( ikinciliğe Hepsi buradayı koydum ) Amazonda canlı destek asistanı ile görüşmeye ve yazılmaya üşenirseniz ” beni arayın ” linkini tıkladığınızda anında Amazon yapay zeka asistanı sizi arıyor. Akabinde müşteri temsilcisine hemen ulaşmak için 2-2-1 tuşlarına basın diyerek size kolaylık sağlıyor. 🙂 Bu gerçekten büyük kolaylık. 
 • Amazonda bir çok ürün için kargo ücreti istenmiyor. Ancak bazı ürünlerde karşınıza çıkan kargo ücreti ise Amazon prime üye olursanız ücretsiz oluyor( sadece 7 lira ) Bunun dışında Amazon prime TV yi de izleme olanağı sağlıyorsunuz. 

Valla iki gündür aklıma gelen ve not aldığım farklıllıklar bunlardı. Ben Amazon’un zaman içinde Türkiye’deki en iyi alışveriş platformu olacağına inanıyorum. Evet belki diğer siteler kadar satış hacmi ve ürün yelpazesi geniş olmayacak. Ancak ürün kalitesi, kargo hızı, kolay iade garantisi ve gerçekten hiç takılmadan düzgün bir Türkçe ile konuşan, sizi hızlı çözüme ulaştıran temsilcileriyle sektörün en saygıdeğer iyisi olacağına hiç şüphem yok. Bence Amazon müşterileri de Amazon’u diğerlerinden daha üstte ve ayrı görüyorlar. Ha! bu yazım için Amazondan herhangi bir ücret almadım bilginize 🙂 İyi hizmet sunan kimse onun hakkını vermek istedim. Bu hak da Amazon’a sonuna kadar yakışıyor. Bence Amazon’u inceleyiniz.