Namaz da nereden çıktı şimdi?

0
948

Hep zihnimi meşgul eden bir sorudur.

Çok büyük bir çoğunluğu müslüman olan bir ülkenin vatandaşları neden namaz kılmaz?

Üstelik “namaz dinin direğidir” sözünü defalarca duymuşken..

Namazdan kaçan bir millet olmamızın sebeplerine biraz kafa yormak lazım.

Namaz öncelikle bir borç. Yani insanın farz borcu ( yapılması zaruri öncelikli demek farz ) Olmazsa olmazlardan yani. Bir müslümanın diğer dinlere mensup dinlerden farkı. Namaz kılan bir insanın müslüman olduğuna dair en büyük ibadettir.

Yani Kurban kesmekten, hac’ca gitmekten, zekat vermekten ve oruç tutmaktan çok farklıdır namaz. Çünkü akli melekeleri yerinde olan her insanın yapabileceği bir ibadet şeklidir. Bedensel engelli olmak bile bir bahane değildir namaz ibadetinde..

Diğer ibadetler, sağlık ve ekonomik anlamda yapılamama ihtimali taşırken, namaz, bu tip yetersizlikleri bir bahane olarak kabul etmez.

Peki namaz neden ihmal edilir?

Siz de bir düşünün lütfen. Çekinmeyin..

Üşengeçlik mi?

Zor gelmesi mi?

Yoksa imani bir yetersizlik mi?

Ya da Allah, nasılsa affeder mi?

Bence tüm yukarıda saydıklarımın hepsi tek bir cevabı oluşturuyor. Yani manen zayıfız. Üstelik üşengeciz. Çok zor geliyor ve de ” kılamıyorum işte. Allah affetsin” diyerek topu Allah’a atıyoruz.

Peki inancımız gereği bir öte aleme inanıyorsak ( ki öyle ) Allah da topu tekrar bize atarsa ( ki atacak, hesap günü bizlere özel kurulacak ) o zaman nasıl bir cevap verebiliriz düşündük mü?

Ben söyliyim. O an da vereceğimiz hiç bir cevap mantıklı ve kabul edilir olmayacak. Zaten bu durum Kuran-ı Kerim’de çok net anlatılıyor.

O zaman çıkan sonuç şu : Biz Allah’tan hakkıyla korkmuyoruz. Ve kendimizi kandırıyoruz. Çünkü bir düşünsenize, sorumlu olduğumuz insanlara bile hesap verecemiz günler yaşarken, ( Patron, müdür, anne, baba, sevgili, vs ) bizi yaratan ve herşeyin sahibi olan Allah’a nasıl hesap vermeden cennetine girebiliriz?

Kazandığımız paranın nerden geldiğinden, boş zamanımızda neyle meşgul olduğumuza kadar herşeyin hesabını elbette soracaktır Allah. Çünkü dünyaya geliş amacımızın temelinde Allah’a kulluk etmek yatar.

İşte namaz burada devreye girer. Namaz insanın kendini kandırmasına engel olur. Ve sürekli yaratıcısını hatırlatır insana, kulluğunu ve acziyetini hatırlatır.

Eğer bizler Allah’ın huzuruna çıkmaya üşenirsek, iş ondan sağlık, huzur, para istemeye gelince ne yüzle isteyebileceğiz? Yoksa o kadar yüzsüzleşebildik mi gerçekten?

Namaz mühim, namaz çok şey demek..

Düşündünüz mü?

O zaman Allah hepimize nasip etsin inşallah..