Herkes Tahir’i sevsin lütfen..

0
674

Sosyal medyada mikrofonu ve video kamerayı kapan sokak röportajları kanalı açıyor son iki yıldır ülkemde. Tarafsızlıkları da tartışmalı ancak sorsan %90 ı tarafsız:)

Adı üstünde “sokak röportajları” yoldan geçen durdurup konuşturabilecekleri vatandaş arıyorlar. Konuşma cesareti olanlar kendilerince fikirlerini söylüyorlar. Ancak yorumlara bakınca pek iç açıcı fikirlere düşüncelere denk gelemiyorum. Vatandaş kendi mantığı yerine hazıra konup siyasi ideolojisinin medya organlarında ne duyuyorsa onu anlatıyor. Neredeyse noktası virgülüne kadar!

Bazen de bazı röportaj kanallarının danışıklı dövüş mahiyetinde kullandığı vatandaş görünümlü maniplasyoncu şahıslara denk geliyorum. Maniplasyoncu yorumları duyan bazı farklı görüşten vatandaşlarda bu oyuna düşüp hararetli bir tartışmanın içinde buluyor kendini.

Genel hikaye bu sokak röportajlarında. Fakat bazen de konuyla hiç alakası olmayan birtakım psikolojik sorunu olan vatandaşlar ve onların hayat hikayeleri popüler oluyor sosyal medyada. Bunun ilk örneği hatırlarsınız. “Ankara beni bulsun  ben bu ülkenin Genelkurmay, başbakan Cumhurbaşkanıyım. Hatta Türkiye Cumhuriyetinin Amerika’nın prezıt prezdınıyım” diyen Mersinli Cihangirdi. Cihangir’in popüleritesi bir anda sarmıştı memleketi 🙂 Sonra sahip çıkıldı Cihangir’e . Büyük bir fan kitlesi oluşmuştu. Şimdi ise yeni bir hayat hikayesi popüler oldu sosyal medyada. Adı Tahir bu kardeşimizin. Tahir’inde psikolojik sorunları var tabi. Ancak Cihangirle kıyaslanmayacak kadar şuuru ve fikri yerinde. Ancak onun hikayesi eğlenceli değil. Tam tersine yürek burkan cinsten. Tahir’in gördüğü fiziksel ve psikolojik şiddete rağmen insanlara “aşkım ” demesi, onu sosyal medyada gören herkesin sempatisini kazanmaya yetti. Tahir, en çok yediği dayaktan şikayet ediyor sokak röportajlarında. Kendi anlatımına göre psikolojik tedavi bir şekilde görmeyi başarmış. Ancak yeterli olmamış. Çünkü onu horlayan ve dövenler hâlâ sokakta ve o kendini bu tiplere karşı savunanamıyor. Ve diyor ki Tahir : Herkes Tahir’i sevsin, herkese Tahir’e yardım etsin.

Duygulanmamak gerçekten elde değil. Memlekette hikayesini ve acılarını bilmeden yanından geçip gittiğimiz ne Tahir ne Cihangirler var kim bilir 🙁

Umarım Aile ve sosyal politikalar bakanlığı Tahir’i en yakın zamanda bulur ve onu himaye eder.