Şampiyon Katar. Ha pardon! bir de Arjantin:)

0
186

Eveeet bir dünya kupası daha sona erdi. Dünya şampiyonu Arjantin oldu. Ki gerçekten hakederek ve çok inanarak kupanın sahibi oldu. Daha final maçının başında milli marşlarını söylerken belliydi inanmışlıkları. Fransa ise soğuktu. Sanki Arjantinin inanmışlığını onlarda farketmiş gibiydiler. Aynı zamanda Messi’nin jübilesi de yaklaşırken bu kupanın önemi daha da artmıştı. Messi bu dünya kupası için hayatımdaki tek eksik kalan parça açıklaması da yapmıştı hatırlarsınız.

Ülkelerin dünya kupası mazisine de şöyle bir bakınca, Arjantin için futbolun çok farklı ve yukarıda bir yerde olduğunu da görürüz. Fransızların futbol aşkı ise 20 yıl önce bugün takımın hocası olan de Didier Deschamps’ın takımın kaptanı olarak dünya kupasını almasıyla başladı. (Hani hatırlarsınız Zidanların Brezilyalı Ronaldoların kral olduğu yıllar.)

Ben açıkçası final maçına kadar oturup bir maç izleyemedim. O yüzden finaldeki Fransa’nın ve Arjantin’in performansları hakkında yorum yapamam. Ancak finalde gördüğüm bu iki takımda oynadıkları futbolla finali haketmişti bence ..

Final maçına duygusal manada bakmam gerekirse; Messi futbol dehasıdır eyvallah ama ben hiç sevmem. Ne biliyim adam minyon ve sevimli bir adam olmasına rağmen soğuk gelir bana. Arjantini tuttuğum maçta Messiyi severek izleyemedim o yüzden :/ Diğer yandan da Fransızları sevmem. Hele ki Macron’u..! Ancak Fransa’da da Kylian Mbappé fanıyım. Siz anlayın işte nasıl karışık duygularla maçı izliyorum 🙂

Birde maçta şunu farkettim. Fransa’da tüm futbolcular Mbappé işi bitirir diye bakarken Arjantinli futbolcular başta tabiki Messi’ye ama sonrasında da birbirlerine çok güvendikler. İşte Fransa’da bu yoktu. Belki bundan önceki son dünya şampiyonu olmaları, bu maçı çok önemsememelerine neden oldu. Arjantin ise 1986 dan beri bu kupanın hayali ile yaşıyordu.Dolayısıyla Arjantin bu kupayla hasretini söndürdü ki valla süper oldu.

Yazımın başında söylediğim gibi sahada dünya şampiyonu Arjantin oldu. Ancak bence organizasyonun asıl şampiyonu Temim bin Hamad es-Sani. Yani daha doğrusu Katar:) Organizasyonun maddi getirisini hiç hesaplamadan, hatta gelecek paranın on katını masrafa harcayan bir müslüman ülkeden bahsediyoruz. Müslüman bir ülke belki de tüm zamanların en iyi organizasyonunu yaptı. Üstelik tüm dünyadan gelen övgülerle de bunun tasdikledi. Öyle ki FIFA başkanı Gianni Infantino, Katar’ın ev sahipliği yaptığı 2022 Dünya Kupası’nda şu ana kadarki en iyi grup aşamasının oynandığını söylemiş ve Katar’ı tebrik etmişti. 

Son olarak Katar emirinin Kupa töreni sırasında dünya kupasını Messi’ye vermeden hemen önce, Messi’ye;  “ne oluyor lan” dedirten bir şok sürpriz yaptı. Messi’nin sırtına Katar’ın sembolik kıyafetini giydiriverdi. Messi’nin suratı değişti o an. Belli ki kupa öncesi bilgi vermemişlerdi Messi’ye. Belki de itiraz eder diye ani bir oldu bittiyle giydiriverdiler Arap cübbesini ( kıyafetin adı bişt ) bizim Messi’ye:) Tabi o an Messi’nin suratını gören FIFA başkanı Messi’ye kıyafetin yöresel bir kıyafet olduğunu anlattı. Messi de o anın şokunu çabuk atlatmayı bildi. Biliyorsunuzdur Messi inanç olarak bir Yahudi. İşte ilk baştaki şok oluşu ve tepkisi de bu yüzdendi. Yalnız burada Katar Emirini de tebrik ediyorum. Kupa finalinde bile Katar’ın sonuna kadar reklamını yapmayı başardı.

Çok zekice:)

Düşünsenize Kupayı havaya kaldıran Messi’nin fotoğrafı bişt giymiş bir poz. Ve tarih bu kupa töreninde Messi’yi hep bu cübbe ile görecek ve hatırlayacak:) Eminim Yahudi dernekleri bu poza epey bozulmuştur. 🙂

Neyse..

Umarım bir dahaki dünya kupasında biz de oluruz da milli takımın başarılarını yazma fırsatı nasip olur bana..

 

Not : Messi’ye giydirilen kıyafete Yahudi lobisi tepki koyar demiştim dün. Ama ilginçtir ses bugün içeriden geldi. Anlaşılan mevzu, ne Arjantinlileri ne de Yahudileri, bizimkiler kadar rahatsız etmemiş:) 19.12.2022