22.10.2020 seçme haber özetleri

0
303

Kimlik kartıyla yapılan elektronik kimlik doğrulama sisteminin usul ve esasları belirlendi. Buna göre, kimlik kartının temassız yongasındaki (çip) bilgiler ikili anlaşma yapılan ülkelerde seyahat belgesi olarak kullanılabilecek.

Devlet memurlarının 2 lira 26 kuruş olan saat başı fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 6,19 artışla 2 lira 40 kuruşa yükselecek.

Lübnanlı sanatçı Hayat Nazer, Beyrut Limanı’nda ağustos ayında meydana gelen ve 180’i aşkın kişinin hayatını kaybettiği patlama alanının karşısına bir kadın heykeli yerleştirdi. Patlama sonucu ortaya çıkan moloz ve kırık cambparçalarının kullanıldığı heykele, olay saatini hatırlatan bir de kırık saat eşlik ediyor.

Grip aşıları Türkiye’ye ulaştı. Ancak aşı sayısı sınırlı olunca, grip aşısı önce Sağlık Bakanlığının belirlediği risk grubundakilere yapılacak. Aşı olmak isteyenlerin ilk olarak, E-nabız’a girerek bu grubunda yer alıp almadıklarını öğrenmesi gerekiyor. Bakanlık tarafından 65 yaş üstü, kalp damar, gibi kronik rahatsızlıkları olan, kanser tedavisi görenler, organ yetmezliği bulunan kişiler risk önceliklerine göre sınıflandırıldı.