15.10.2020 seçme haber özetleri

0
579

r-İşit uygulamasının hayata geçirildiği ilk kütüphane Antalya Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi oldu.

Sistemi yerinde inceleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, okumanın önünde hiçbir engel kalmamasını istediklerini ve engelli ya da engelsiz her vatandaşın okuma talebine eşit yaklaştıklarını söyledi.

Bakanlık olarak okuma oranını artırma ve bilgiye ulaşımı kolaylaştırma prensibiyle çalıştıklarını ifade eden Bakan Yardımcısı Demircan, yaptığı açıklamada, “Kitabın, bilginin ulaşamadığı en ufak bir ilçemiz, mahallemiz kalmasın istiyoruz” dedi.

Vavilov Rus Bitki ve Genetik Entitüsü sekreteri Yulia Ukhatova, Kuzey Kutbu’nda yaptıkları denemeler sonucunda kavun ve karpuz yetiştirdiklerini duyurdu. 14 üyesi bulunan bir komisyon tarafından tadılan karpuz çeşitleri arasında en verimlisinin ‘sarı’ karpuz olduğu belirtildi. Aldıkları sonuçların oldukça iyi olduğunu belirten bilim insanları daha sonra da aynı koşullarda kivi yetiştirmeyi deneyeceklerini söyledi.

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ın yeni iPhone modellerinin kutu içeriğinde şarj adaptörünün ve EarPods kulaklığın olmayacağı iddia edilmişti.

Söz konusu iddialar şirketin salı akşamı gerçekleştirdiğiği lansmandan sonra resmiyet kazandı. iPhone 12 serisinin kutusunda şarj adaptörü ve kulaklık yer almıyor.

Başka bir deyişle iPhone 12 alan bir kişi şarj adaptör ve kulaklığı da ayrıca satın almak durumunda kalacak. Kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan konularından birisi haline gelen karar pek çok tepkiye de neden oldu.

Apple’ın bu kararına Android cephesinin önemli isimlerinden Xiaomi’den bir gönderme geldi. Xiaomi tarafından resmi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımda Apple’ın bu kararına gönderme yapıldı.

Mi 10T Pro’nun kutusu ve içinde yer alan şarj cihazının fotoğrafını paylaşan şirket fotoğrafa “Hiçbir şeyi kutunun dışında bırakmadık” notu düşüldü.

Alaska’dan yola çıkan bir limosa kuşu, yemek ve su içmek de dahil olmak üzere hiç ara vermeden saatte 90 kilometreye kadar hızla 11 gün sonra Yeni Zelanda’ya ulaştı. Kuşun jete benzer bir aerodinamik yapıya sahip olduğunu belirten bilim insanları, 12 bin kilometreden fazla uçan kuşun yeni bir dünya rekoru kırdığını açıkladı.