14.12.2020 seçme haber özetleri

0
92

ABD’li bilim insanları, yeni tip corona virüsün erken semptomlarını tahmin etmek için geliştirilen Oura adlı akıllı yüzüğün çok hafif belirtileri olan vakaları tespit edebildiğini açıkladı. Araştırmacılar, sürekli ateş ölçen bu yüzüğün geleneksel ateşölçerlerin algılayamayadığı sıcaklık değişimini takip edebildiğini ve bir Covid-19 erken uyarı sistemi oluşturmak için kullanılabileceğini söyledi.

Perşembe günü acil kullanım izni görüşülecek Moderna’nın corona virüs aşısıyla ilgili ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) açıklama geldi. FDA yetkilileri, Moderna aşısının ‘beklentileri karşıladığını’ belirterek aşının 18 yaşın üzerindeki yetişkinlerde herhangi bir özel sağlık sorunu olmadan etkili olduğunu söyledi.

****

Burdur Gölü’nden gaz çıkışı iddiaları yerinde incelendi. Gölden görüntü alan Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim görevlilerine göre ilk bulgu yer altı suyu çıkışı…

****

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’nde yapılan bir güncellemeyle, 31 hayvan ve bitki türünün neslinin tükendiğini açıkladı. Birlik, en az 35 bin 765 türün ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

****

Türkiye, 2019 yılını kapsayan İnsani Gelişme Endeksi’nde (İGE) 0,820’lik değerle 189 ülke arasında 54’üncü sıraya yükseldi ve bu değerle “çok yüksek insani gelişme” kategorisindeki yerini korudu.