12.11.2020 seçme haber özetleri

0
297

Galata Kulesi’nin üç boyutlu figürü Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi’ndeki merdivenlere resmedildi. Merdivenleri sanat eserine dönüştüren çizimin, fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekmesi bekleniyor.

Profesör Doktor Uğur Şahin’in, CEO’su olduğu Biontech firması küresel aşı yarışında ilk sıraya oturmuş durumda. Şahin, aşı çalışmaları sayesinde gelecek yıl insanlığın normal yaşama dönebileceği konusunda umutlu ancak önemli bir uyarısı da var. Kışın zor geçeceğini söylüyor.

 

 

Feminizmin annesi olarak anılan Mary Wollstonecraft’ın 10 yılda tamamlanan ve salı günü açılan heykeliyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Çıplak bir kadın bedeni olarak tasfir edilen Londra’daki heykelin göğüs ve kasık bölgesine siyah bant yapıştırıldı, gövdesine t-şört giydirildi ve cerrahi maskelerle kaplandı.

Anadolu’da nesli tükendiği düşünülen, 22 gün önce Trabzon’da yorgun halde bulunduktan sonra bakımı yapılarak doğaya salınan yakalı toy kuşu Yozgat’ta vurulmuş halde ölü bulundu. Kuş, uydu ve radyo frekanslarıyla takip ediliyordu.

Rusya’nın St.Petersburg şehrindeki Lakta Center, Emporis 2020 Gökdelen Ödülünü kazandı. Avrupa’nın en yüksek binası olan gökdelen, 87 katlı ve 462 metre uzunluğunda. Alev şeklindeki görüntüsüyle dikkat çeken Lakta Center, 16 bin parça camdan oluşuyor

 

Corona virüse karşı geliştirilen aşı ve aşıyı bulan Alman BioNTech firması dünya gündeminin ilk sırasında. Firma sahibi Türkiye kökenli Uğur Şahin, eşi bilim insanı Özlem Türeci ile birlikte 3,9 milyar dolarlık servetle Almanya’nın en zengin 100 kişisi arasına girdi. BioNTech’in piyasa değeri ise 20 milyar euroyu aşmış durumda. Dağıtımı yıl başında yaşlayacak olan aşının gelecek yılın ilk 3 ayında Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.