Wikipedia bizi çok özlemişti ya.. İkna olmuşuz bugün..

0
231

Dijital Ansiklopedi Wikipedia Türkiye’de tekrar faaliyete başlamış. Hayırlı olsun. Yaklaşık iki sene önce Türkiye üzerinde ki yayın politikası sebebiyle devlet, Wikipedia’ye erişim yasağı getirmişti. O politika ise  “Suriye iç savaşı’na dış müdahaleler” ve “Devlet destekli terörizm” başlıklarıydı. Nisan 2017 den beri ulaşılamayan platform, geçen sene Facebook sayfası üzerinden “Türkiye’yi özledik” mesajları paylaşıyordu.

Ve şimdi Wikipedia tekrar karşımızda. Bu süre içinde platform bir kaç yeniliğe gitmiş. Mesela gece modu uygulaması eklemiş. Bu uygulama sayesinde pil tasarrufu sağlanmış kullanıcıya.

Yine ön izleme diye bir özellik eklemiş artık ilgili sayfanın tamamını açıp okumadan mavi renkle renklendirilmiş yazıya ( Hayberlink ) tıkladığınızda konunun özetine kolay ulaşım sağlanmış. Bu güzel düşünülmüş.

Fakat benim aklıma takılan şu şimdi. Wikipedia’nın verdiği bilgilerin doğruluk düzeyi. Çünkü açık olduğu dönemde Türk tarihi ile ilgili bir çok bilginin yanlış olduğu saptanmıştı. Hatta İlber hoca’da bu konuya ithafen bir kaç olumsuz eleştiri yapmıştı ilgili sayfaya.

Tahmin ediyorum Wikipedia, bu iki yıllık cezanın ardından daha dikkatli olacaktır. Yanlış bilgi ve tanımların devlet tarafından titizlikle inceleneceği de bir gerçek.

Umarım zararı faydasını aşmayan bir politika güder bundan sonra. Çünkü devlet artık işi cik daha sıkı tutuyor artık. Hayırlı olsun tekrar..