Ünlülerin şeysi! ne de hoşunuza gidiyor böyle?

0
60

Zayıflamak..

Günümüz toplumunda çok büyük bir başarı.Daha güzel,daha fit,daha olmak duygusu  aslında bu zayıflama eyleminin altında yatan en gerçekçi sebep..

Belki de tarihin hiç bir döneminde toplum bu kadar beğenilme arzusu taşımamıştı. Tamam yine tarihte elit,burjuva ve seçkin tayfanın gösteriş duygusunu derinden taşıdığını bilirdikte,normal, sıradan halkın böyle bir heves içine gireceğini tahmin etmek zordu. Bu sonuç, halkın zengin ve popüler isimlerle, medya sayesinde çok içli dışlı olmasından kaynaklandı kanaatine varıyorum ben kendimce.

Elde ki bu verilere bakıldığında toplumun sanatçı ve elitlerin çoğunlukla ( %90 ) fiziksel özelliklerini  ve modasını örnek aldığını çok net görmek mümkün. Yani anlaşılıyor ki ünlüler topluma ancak bu şekilde bir etki ediyor. Ve yine bu tahlilde hiç bir ünlü ( Haluk Levent ve bir kaç isim hariç ) karakterini ve insani erdemlerini ortaya koyma isteği duymuyor. Bunun sebebi,belki kişiliklerinin örnek alınacak bir seviyede olmaması veya mütevaziliklerinden ödün vermemelerinden kaynaklanıyor olabilir ( Bence çok büyük oranda seviye yetersizliği ağır basıyor )

Durum böyle olunca da yeni Barış Manço,Kemal Sunal, Adile Naşit, gibi her haliyle örnek alınacak sanatçılara hasret kalıyoruz. Günümüz ünlülerinin tamamen kazanç odaklı yaşama hevesleri o kadar yüksek seviyede ki, katıldıkları sosyal sorumluluk projeleri bile bir reklam ve imaj çalışması olarak algılanıyor beynimde. Yani çoğu zaman  yapay ve samimiyetsiz bir tür etkinlik çalışması olarak değerlendiriyorum.

Şimdi bu aralar gözüme takılan bir olay var. Sosyal medyada bir çok ünlünün reklamını yaptığı “ünlülerin şeysi” diye lanse edilen sözde zayıflama ürünü! Heralde bir 10-15 ünlünün reklamını yapıp öve öve bitiremediği bu bu ürün, toplumda da ciddi bir karşılık buluyordur. Öyle ya, ünlüler kullanıyorsa kesin iyidir algısı, zaten son 50 yılın en büyük pazarlama taktiği!

Benim merak ettiğim acaba bu ünlülerden kaç tanesi ,tanıtımi için aldıkları para  dışında bu çayı ne kadar kullanıyorlar? Ve reklamda iddia ettikleri faydayı ne kadar görebiliyorlar? Ben bu konuda da %90’ı bir kere bile denemiyordur. Ben bu olayı kendime şöyle soruyorum. Acaba ben bir ünlü olsaydım. Firma gelip bana “gel bu çayın reklamında oyna” deseydi. Ben ürüne hiç bakmadan faydası ve zararını hiç bilmeden ekrana çıkıp; vay işte efendim bu çayı için ben kullandım çok memnun kaldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum” dermiydim?

Valla kendini son 20 yıldır gayet iyi tanıyan biri olarak kesinlikle “hayır” diyebiliyorum bu soruya. Ama bu cevabıma rağmen bana: “Haydi canım 10 saniyelik reklam için sanada 20-30 bin verseler gözün kapalı atlardın” diyenlerinizi de tahmin ediyorum.

Aklıma şey geldi bu tahmini yaparken. Hani Kemal Sunal bir filminde ünlü oluyordu da, bir sürü firmanın reklam filminde oynuyordu. Fakat oynadığı reklamlarda ki ürünler hep dandik ve kalitesizdi. Sonunda Sunal, halkı kandıran bu firmalara tepkisini koyup oynamama kararı almıştı. ( Filmin adını hatırlamıyorum bi zahmet bakıverin ) İşte benim bakış açımda bu olaya. Bu nasıl bir sorumluluktur ya hu! Sırf para kazanmak uğruna beni seven insanlara, içeriğinin ne olduğunu bilmediğim bir ürünü nasıl ballandıra ballandıra anlatabilirim?!

Bakın aklıma bir örnek daha geldi şimdi. Hani geçmişte bir kanalda “Doktorum” adında çok popüler bir sağlık programı vardı. O programın doktor sunucusu, piyasaya yeni giren bir zayıflama hapı reklamında oynamıştı. Tabi millet de bu hap’a yüklenmiş sonunda, faydasını gördüğünü söyleyen çok az insan olmuştu.Tabi sonra o reklamda oynayan doktor bey ekranlardan kaybolmuş, üründe eczane raflarından inivermişti. Valla çevremde ki herkes bodoslama atlamıştı o ürüne. Peki sonuç ne oldu? Elbette fiyasko!

İşte bu yüzden bu ünlü furyasının her oynadığı ürüne çok bel bağlamamak lazım geliyor. Hele hele doğal olduğunu iddia edenlere daha çok dikkat etmek gerekiyor. Bence zayıflamak isteyen kimse önce totosunu biraz sıkıp hareket etmesi gerekiyor. Sonrada lüzumsuz abur cuburu kesmesi..

Bunlara rağmen “ben zayiflayamıyorum” diyen varsa doktora gitsin o kadar yani. Macera arayan ve parasının kıymetini bilmeyenlere zaten bir sözüm yok..