Rahmetli Akif bugünleri göreydi,Arda’yı bağrına basardı..

0
123

Öncelikle valla koca bir bravo Arda’ya..

Yıllardır şu yarışmayı hep izler ve her sene,”ya arkadaş, bir gün biri çıksa da, şu büyük ödülü alsa” diye ümit ederdim içimden… Evet, hiç kolay bir şey değildir bunu başarmak. Fakat şöyle bir iki genel kültürü yüksek yarışmacıya denk geldiğimde, bunu temennileri geçirirdim içimizden ister istemez.

Bu arada, büyük ödül sorusunu hazırlayan arkadaşı da tebrik edeyim hemen. Bize ait olan ve değeri hepimizde çok yüksek olan İstiklâl marşımızla ilgili bir soru hazırlamak mühim bir iştir.  Üstelik sosyal medya da,sokak röportajlarında gençlere: “İstiklâl marşının ilk iki kıtasını okur musunuz? sorusu sorulduğunda,bilemeyenlerin sayısını gördükten sonra,Arda’nın 10 kıtasını ezbere bildiği İstiklal şiirinin içinde ki tüm kelimeleri tek tek analiz edip saymasını, “mükemmel bir olay” olarak tanımlamak çok mümkün..

Ki Arda’da gencecik bir arkadaşımız. İstiklâl marşını bilmeyen gençliğimize kapak olsun bu bu yarışma ve sonunda kazanılan ödül..

Heralde Rahmetli Akif, şu yarışmayı izleseydi ve kendi yazdığı şiirin tamamını ezberinde tutan bu genci görse,sevincinden Aynı İmirzalıoğlu gibi bağrına basardı. Ruhun şadolsun Mehmet Akif.. ( Akif’e bir fatiha gönderme zamanıdır )

Bu arada Kenan İmirzalıoğlu’nun da çok nasipli ve hatta ballı olduğunu söylemek lazım. Bu yarışmayı o kadar ünlü insan sundu,fakat ödülü vermek İmirzalıoğluna kısmet oldu..

Yalnız bunların dışında bir şey dikkatimi çekti. O da,Arda’nın soruyu bildiği ve konfetilerin patladığı o an da ki çoşkunun çok zayıf oluşuydu. Belki Arda’nın sakin duruşu,belki stüdyoda ki seyircinin,kimsenin “o son soruyu” bilemeyeceği yönünde ki sabit inancı sebebiyle yaşandı bu eksik çoşku..

Ama ne olursa olsun. Yarışmayı kazananın genç bir yarışmacı olması. Ve kazandığı  büyük ödüle vesile olan kişinin Mehmeh Akif Ersoy olması,beni mutlu ve memnun etmeye yetti.

Belki bakarsınız Arda, Akif’in Edirnekapı şehitliğine giderek,ruhuna bir fatiha okur. Olur mu olur.. ( Valla ben yarışıp büyük ödülü kazansam,hem kabrini ziyaret eder,hem de Akif adına bir hayır da bulunurdum ufakta olsa.. )