Mesir Macunu, coğrafi tescilini aldı.

0
196

UNESCO tarafından Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras Listesi’nde yer alan ve bu yıl 479. kez gerçekleştirilecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin tanıtım toplantısı yapılmış..

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, festivale Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi davet edeceklerini söylemiş..

Festivalde yabancı misafirleri de ağırlayacaklarını belirten Ergün, “10 kardeş şehrimizden temsilciler festivalin konuğu olacak. Ukrayna, Hindistan, Sri Lanka, Rusya, Endonezya ve Bulgaristan’dan gelecek 186 kişilik halk oyunları ekibi festivalimize renk katacak” diye konuşmuş.

Manisa Valisi Ahmet Deniz ise, festivalin Manisa’nın tanıtımına büyük katkı yaptığını ifade etti.

Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık da mesir macununun tescili için 2013 yılında başvuru yaptıklarını anlatmış.

Uzun zamandır bekledikleri sonucu geçen ayın sonunda aldıklarını vurgulayan Tanık, “Mesir macunu coğrafi işaret olarak tescillendi. Ürün artık ‘Manisa Mesir Macunu’ şeklinde tanımlanacak. Bu bizim için büyük bir müjde. Festivalde 6 ton mesir macunu saçacağız” demiş..

Kaynak : TRT Haber