BU DUA’YI BİLMEYEN BİR ALLAHIN KULU VARSA ÇIKSIN ORTAYA!

0
112

1980 lerde çocuk olanların ve onların ana babalarının %1200( böyle bir oran yok tabii ki ) bildiği bir duadır bu.

Her Ramazan ayında tek kanal TRT nin iftar saatinde milletime amin dedirttiği dua.Ezberlemek hiç ugraşmayarak ezberlediğimiz o dua…

Aynen şöyle başlardı ve devam ederdi ;

Bismillahirrahmanirrahim

Allah’ım.

Senin rızan için oruç tuttum.

Sana inandım.

Sana sığındım.

Senin rızkınla orucumu açtım.

Hamd olsun verdiğin nimetlere,

Sağlık ve afiyete.

Ey bağışlaması bol Rabbim.

Beni, anamı, babamı, ailemi, milletimi,

Devletimi ve inananları koru.

Rahmetini yardımını esirgeme ülkemizden.

Bizlere yaşama sevinci ver.

Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver.

Senin her şeye gücün yeter.

Amin.

Bu dua ile birlikte koca bir millet orucunu açar ve afiyetle iftarını yapardı.Aslında harika bir gelenektir bu dua.Keske günümüz TRT si bu geleneği devam ettirip orijinal videosunu tam iftar saati yayınlasa ne güzel bir nostalji olur…

Evet bu duanın sahibi Dr Faruk ERMEMİŞ hoca.Bir donem TRT de görev almış gönül zengini bir abimiz.Abimiz diyorum çünkü böyle bir duayı milyonlarca insana ezberletmek ancak gönül zengini insanlara mahsus bir özelliktir.

Bu arada bu harika dua ya can veren büyük seslendirme ustası Nur Subaşı’nı da anmadan geçemeyeceğim.Yaşıyorsa Allah sağlık versin inşallah.Subaşıda aslında bu harika Ramazan klasiğinin başarısına ortak denebilir rahatlıkla.

Peki kimdir bu duayı yazan Faruk hoca?

( İHA röportajı )

Düzce doğumlu olup TRT Ankara Radyosu’nda uzun yıllar görev yapan ve iftar duasının söz yazarı Dr. Faruk Ermemiş, tek istediğinin imsakiyelerde ve televizyonlarda yer alan iftar duasının altına isminin yazılması olduğunu söyledi.

Türkiye’nin çok sevdiği iftar duasını 40 yıl önce yazdığını söyleyen Ermemiş, “TRT’de iftar programını hazırladığım Ramazan ayında iftar duasını yazarken Fatiha Suresini örnek aldım. İnsanların en kutsal anında onları yumuşatacak, ruhuna huzur ve coşku verecek, ibadetini yapabileceği, yaşama sevincini çoğaltacak sözler söylenmesini düşünerek yazdım. Bu dua ile insanlara besmele çekmeyi ve Türkçe dua etmeyi öğrettik” dedi.

TRT’de program yaptığı dönemde kendisine yurt içi ve yurt dışından çuvallar dolusu mektuplar geldiğini ve dualar edildiğini belirten Ermemiş, “Soyadım Ermemiş olduğu için mektup yazanlarda ‘Allah ne muradın varsa erdirsin’ diye dua ediyorlardı. Bu güzel dua bizi Türkiye’ye tanıttı” diyerek duygularını paylaştı.

Faruk Ermemiş, Türkiye’de herkesin bu duayı bilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu vurgulayarak “Türkiye’de küçüğünden büyüğüne, köydeki çobanından, Cumhurbaşkanı’na kadar herkes bu duayı biliyor. Cumhurbaşkanı’nın eşi bana ‘sizin dualarınızla büyüdük’ dedi. Dünyada tek Türkçe din yayınını ben yaptığım için, yurt içi ve yurtdışında Türkçe’yi bilen insanlar tarafından çok takip ediliyordu” diye konuştu.

Tek isteğinin Ramazan ayında imsakiyelerde ve televizyonlarda yer alan iftar duasında adının kullanılması olduğuna dikkat çeken Ermemiş, “İftar duası Türkiye’ye armağan ettiğim bir duadır. İsterim ki bu iftar duasının sözlerini Faruk Ermemiş yazmıştır yazılsın. Bundan mutluluk duyarım” dedi.

____________________________________

Ne mutlu ki insanların duasında yaşamayı başarmış bir adam Faruk hoca.Gönullere yerleşen bir duanın gizli ve bilenlerinde giderek azaldığı bir gönül kahramanı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here