İstiklâl marşının nasıl okunacağını,millete göstere göstere öğreten adam; Onur

0
183

İstiklâl marşımız..

Akif’in  sonunda,”Allah bu millete bir İstiklâl marşı daha yazdırmasın” duasıyla yazdığı şiirin marş hali..

Kahraman koca bir milletin verdiği, destansı kurtuluş mücadelesinin tüm detayları, Akif’in şiirsel diliyle tüm benliğimizi sarar bu şiirle.

Bu şiirle gururlanırız,bu şiirle kim olduğumuzu ve bundan sonra, bu vatana sahip çıkmak için gerekli olan tüm nasihatları gönlümüze nakşederiz.

İstiklâl marşı bizim kırmızı çizgimizdir. Bu sebeple farklı bir sürü resmi tören ve etkinlikte gururla okuruz.

İşte bugün,sosyal medyada,maç öncesi İstiklâl marşını çoşkuyla okuyan,ve bu marş okuyuşuyla çok ilgi gören, Yeni Çorum sporlu kaleci Onur’un görüntüleri İstiklâl marşımız üzerinden tekrar bir muhabbet başlattı.

“Tekrar”, diyorum çünkü, geçen hafta da Fenerbahçeli Alman futbolcu Max Kruse bir maç öncesi İstiklâl marşı seramonisinde bizim marşımızı okumuştu. Tabi Kruse’nin bu davranışını bir kısım taraftar eleştirmiş,bir kısım taraftar ve medyada takdir etmişti. Bense kendi adıma gereksiz buldum. Bir milletin mensubu olan her kişinin,farklı bir devletin marşını okuması çok sağlıklı bir hareket değildir çünkü. İçinde yaşamayı seçtiğiniz milleti çok sevmeniz de,size o milletin marşını okumanızı gerekli kılmaz. Çünkü yazılan marş, sadece yazıldığı milletin yaşadıklarını,kahramanlıklarını ve acılarını anlatır. Max Kruse de bu milletin tarihi ve geçmişiyle gurur duymayacağına göre,marşımızı okuması da anlamsız oluyor son tahlil de..

Neyse.

Gelelim bizim Onur kardeşimize..

Eğer Onur, İstiklâl marşımızı geçmiş maçlarda da böyle çoşkulu okumuşsa, ne mutlu. Çünkü normalde olması gereken de bu.. Böyle bir marşı,sönük,cansız ve yarım ağız okumak,zaten marşa da Akif’e de ayıp etmektir bence.

Belki de  Kaleci Onur, bu marş okuyuşuyla yeni bir dönem başlatacaktır kim bilir? Belki de bundan sonra, İstiklâl marşımızın okunduğu her törende,her resmi etkinlikte,protokol dahil tüm katılımcılar marşımızı en yüksek tondan ve içten okuyacaklar,Onur sayesinde.. ( Ne güzel olur değil mi? )

Umarım temennim ve tahminim gerçek olur. Çünkü böyle bir marş,pısırık, mırıldanır vaziyette ve yarım ağız okunacak bir marş olmadı olamaz. Bu  zayıf ve isteksiz okuma kültürünü bize kim bulaştırdıysa, ona da yuh diyesim geldi şimdi. Geç olsa da..