Hakan Ural sanki aileden biri..

0
380

Acun Ilıcalı, gerek girişimciliği gerekse yayıncılık anlayışı ve sahibi olduğu TV8 le her zaman adından söz ettiren bir adam. Yaptığı işlerde sürekli tartışılıyor olması da gayet doğal..

Ilıcalı, kanalın raiting’ini düşünmek ve dikkat çekici izlenenilebilir programlar yapmak zorunda elbette. Fayda ve halkı bilinçlendirme gibi konulara hiç girmeden ( zaten diğer kanallarda yeterince var ) daha çok eğlence ağırlıklı bir yayıncılığı benimsiyor. Yarışma programlarını takip eden çok ciddi bir kitle var elinde. Ve bu kitle Ilıcalı’nın işini görüyor şimdilik. Avrupadan ithal yarışma formatlarına onun sayesinde alıştığımızda bir gerçek.

Fakat Ilıcalı belki  bilerek belki de bilmeden eğitici gayet doğal bir formata sahip gel konuşalım’ı yayına verdi. Program yol’a klasik bir magazin anlayışıyla yola çıkmıstı. Fakat zaman içinde Hakan Ural bu kurgunun dışına çıkardı programı. Bunu da tamamen kendine has doğal insan karakterini halka yansıtarak gerçekleştirdi. Halk, programı artık bir magazin programı olduğu için değil, Hakan Ural’ın insani ve samimi yorumlarını beğendiği için izlemeye başladı. Ve bana göre bu program Tv8 in bugüne kadar yayınladığı en samimi ve doğal seyreden programı oldu.

Acun’un Hakan’ı program için düşünmesi, hiç şüphesiz bu işi ne kadar iyi bildiğinin bir göstergesi..

3 Yıl önce Seda Akgül ile partner olarak başladığı program, sonradan Nur Tuğba Algül’ün eklenmesi ve Seda ile yollarını ayırmasından sonra raiting’ini en az ikiye katladı. Bunun nedeni, Seda Akgül’le Ural’ın aynı dili konuşamıyor oluşuydu. Seda hep baskın geliyor, Hakan ise daha geri plandan sesini duyuruyordu.Sedanın programın sahibi benim havası, Hakan’ı sürekli konuk yorumcu olarak lanse ediyordu. Acun’un bu sıkıntıyı farketmesi çok uzun sürmedi tabi. Hakan’a daha uyumlu bir partner gerekiyordu. Ve o partneri de hemen buldu. Ama şimdi o partnerin kim olduğuna geçmeden önce Hakan Ural profilini biraz daha irdeleyelim..

Öncelikle Hakan Ural, bu program sayesinde ne kadar beyfendi bir adam olduğunu, hak ve adalet kavramlarına olan saygısını, mütevazi bir adam olduğunu, vatansever ve doğal bir adam olduğunu topluma çok net göstermiş oldu. Bu program olmasaydı, çoğu insan Ural’ı sadece Sibel Can’ın eski kocası olarak bilecekti.

Bence Hakan Ural, bu çizgisini bozmadan devam edebilirse, bir sonraki seçim de bağımsız belediye başkanlığına adaylığını koyabilir. Ve yine bence, çok büyük ihtimalle de kazanır. Fakat Ural’ın böyle birşeye niyetlenebileceğini hiç sanmıyorum. Çünkü Ural, gözlemleyebildiğim kadarıyla, çok duygusal bir adam. Kolay yıpranır ve çok sıkıntı yaşar.

Peki Hakan Ural, neden bu kadar seviliyor diye baktığımda, en önce beyefendi ve mütevaziliği kişiliği ön plana çıkıyor şüphesiz. Sonrası da halkını, milletini ve devletini iyi tanıması geliyor. Yani Hakan Ural, hayatını yalnızca nişantaşın da, kadıköy’de bebek te geçirmediği çok açık. Ve bir de onda gayet üst seviyede olan empati yeteneğine değinmeden geçemeyeceğim. Bu konuda Hakan Ural, duyarlı ve anlayışlı bir Türk erkeği nasıl olur sorusunun, çok net bir cevabı niteliğinde..

Ve yüz ve ifadesi .. Ural’ın güven veren bir yüzü ve ses tonu var. Konuşurken tane tane konuşuyor. Konuyu ne çok uzatıyor ne de kısa kesiyor. Magazin bölümüne çok bulaşmıyor. Bir iki ortalama cümleyle geçiştiriyor. Ki bence doğru olanı yapıyor.

Bunun dışında, programa video gönderen seyircilerin özellikle Hakan Ural’a olan sevgilerini gösteriş biçimleri çok keyifli. Hakan Ural, bu sevgiyi ve ilgiyi sonuna kadar hakediyor bence de..

Burada Nur Tuğbaya’da biraz değinmek istiyorum. Tuğba, Ural için doğru partner. Ekrana yakışıyor ve sunuculuğu profesyonel. Bu becerisi haber spikerliği yaptığı dönemden kaynaklı kesinlikle.

Nur Tuğba ile ilgili biraz araştırma yaptığımda, geçmişte bir haber kanalında sicilinin biraz lekeli olduğunu gördüm. Belki hatırlayanlarınız çıkar, Nur Tuğba NTV de haber spikeriyken, bir şehit haberi sunduktan sonra, ekrana haberin görüntüleri geldiği sırada, şarkı mırıldanması ve bu mırıldanın arka planda duyuluyor olmasından dolayı, büyük tepki görmüş ve NTV ile olan ilişiği kesilmişti. İşte nasıl olduysa ve Ilıcalı, Nur Tuğba’yı nasıl bulduysa buluyor ve TV8 e transfer ediyordu. Nur Tuğba’nın yaptığı davranış, duyarlı vatansever bir insanın yapabileceği bir gaf değil kesinlikle. Bence bu haber spikerleri zaman içinde aynı haberleri suna suna, hissizleşiyor. O gün Tuğba Nur’da bunu yaşamış olabilir.

Tabi bu gaf’ı içinde linç etmeye gerek yok Nur Tuğba’yı. Zaten unutuldu gitti. Ve Hakan Ural sayesinde de bu olumsuz sicilini kimse önemsemiyor. ( Ya da bilmeyen de çoktur )

Sonuç olarak program, magazin kısmı hariç gayet keyifli ve hatta Ural sayesinde, eğitici ve sosyolik mesajlarla halk’ın bakış açısını geliştiriyor. Her kesimden izleyicisi olan bu kadar az program varken, gel konuşalım hepsinin üstünde olması da kaçınılmaz bir gerçek..