“Evde kal Türkiye” dediler diye sapıtmayın Allah aşkına..

0
38

“Evde hayat var” ya da “evdekaltürkiye” hashtag’lerinden ne anlıyorsunuz acaba?

Eve hapis kalın, sakın dışarı çıkmayın, alış veriş yapmayın, kafanızı camdan çıkarmayın gibi şeyler mi? Eğer bu tavsiye ve uyarılar size, hemen yukarıda anlattığım davranışları çağrıştırıyorsa kafayı yemek üzeresiniz benden söyleyemesi!

Ya hu işiniz yoksa çıkmayın, kalabalık yerler hem virüse bulaşma hem de yayma alanlarıdır demek istiyor bilim kurulu ve devlet.

Sosyal hayattan kopun demiyorlar ki! Oturduğunuz semtte boş alanları tespit edin meselâ. Çıkın bir 20-25 dakika. Yürüyüş yapın,spor yapın. Ya da ne biliyim doğal yeşil bir alanda oturup bir iki kuş sesi işitin.

Bu salgın elbet bir zaman sonra sona erecek fakat siz bu depresyona girerseniz kolay kolay çıkamazsınız. Psikolojik anlamda çöküntü insanı öldürmez ama sürüm sürüm süründürür bilesiniz.

Bu salgın da bir çeşit doğal felaket aslında. Böyle düşünün. Depremde nasıl manyak olduğunuzu hatırlayın. Gözünüz sürekli avizede, yoldan araba geçse ve apartmanda ufak bir titreşim olsa ayaklarınızın kapıya koşmaya hazır hallerini hatırlayın. Sonra naptınız? Tabi ki ufak eylem planları.. saklanacağınız yerleri belirlediniz önce, sonra ufak bir deprem çantası hazırladınız belki. Böylece sakinleştiniz değil mi?

İşte Sağlık Bakanlığı ve muazzam gayreti ortada..

İşte Sağlık bakanı Koca’nın liyakati ve güven veren söylemleri..

Hastane eksiğimiz yok..

Personel eksiği yok..

Yatak eksiği yok..

Ve en önemlisi kendi tanı test kitimizi yapışımız.. Hatta yapmakla yetinmeyip Amerika’ya 500 bin adet satışımız ( Alkışlanası )

Vakaların ilk görülüşünün akabinde ki ilk hafta da verdiğimiz kayıp çok şükür ki sadece 3 vatandaşımız.

Şimdi ortada bu kadar güzel sonuçlar varken manyak olmayın lütfen!

Ne yapın biliyor musunuz?

Haber kanallarına kısıtlama getirin. Günde 3-4 defa açın sağlık Bakanlığı’nın sitesini ya da bir haber kanalını, bir 10 dakika izleyin. Zaten 10 dakikadan fazlası fuzuli malûm. ( Zaman kaybı bariz )

Kitap okuyun meselâ. Evet genelde yok öyle bir alışkanlığınız biliyorum. Ama deneyin ne olacak. He baktınız olmuyo evde tamirat ya da dekorasyon işlerine vurun kendinizi. Evin içinde hep uğraşılacak bir şeyler bulunur. Mesela öğlen uykusu yapın şöyle 1-2 saat. Hem zihniniz hem bedeniniz dinlenmiş olur yalan mı?

Yeter ki şu mevzuyu illa ölüme bağlamayın. Biliyorsunuz ki hepimiz ölecek yaştayız sonuçta..