Edi ve Büdü’ye kimlerin seslendirdiğini öğrenmek bugüne kısmetmiş..

0
313

Çocukluğumdan beri severim Edi ile Büdü’yü. Saf ve temiz gönüllü Edi ile disiplinli,her daim doğrucu ve çok pimpirikli Büdü, 80 ler’de çocuk olma şansına sahip olmuş herkesin favori kahramanlarındandır. Bu karakterlerin bu kadar sevilmesinde tiplemeler kadar seslendirmeler de etkili olmuştur. Mesela Edi’nin sesi karakterine pek uygun olarak yumuşak ve sakindir. Budü’nün sesiyse keskin ve her zaman kendinden emin bir sestir. Peki bu sesler kimin hiç düşündünüz mü hiç?

Yani bu karakterlere hayat veren sesler..

Valla ne yalan söyleyeyim ben de düşünmemiştim. Üstelik çok bilinir yabancı film kahramanlarının seslerini kim vermiş acaba diyerek,merakla Google’a girip bakmışlığım olmasına rağmen.

Az önce sosyal medyada gezerken bir paylaşım sayfasında Edi ile Büdü’nün bir bölümünü izlerken Kulağım Edi’nin sesine dikkat kesildi. Ve “ya hu ben bu sesi tanıyorum” dedim kendime. Bu Altan Erkekli..

Evet Evet Altan Erkekli bu. 35 senedir bildiğim karakterin sesini daha yeni örtüştürüyordum kafamda. Peki Büdü’nün sesi kimindi? Onu da biraz dinledikten sonra onun da Köksal Engür olduğunu farkettim. Köksal Engür’ü yeni jenerasyon pek bilmez. Ama hatırlayacağınız bir karakteri söyleyeyim size. Leyla ile Mecnun’un Ak Sakallı dedesi Çınar..

İşte bu Altan Erkekli ve Köksal Engür gibi isimler, Seslendirme sanatçıları TOP 10 listesinde yer alan değerli sanatçılardandır. Altan Erkekli’yi sinema ve dizi severler yakinen bilirler. Fakat Engür, Erkekli kadar ekranları kullanmadığından bilinmez. Köksal Engür’ü 1985 li yıllarda ki “Olacak O Kadar” programından da hatırlarlar sevenleri. Levent Kırca, Oya Başar ve Köksal Engür’lü başlamıştır ilk kez Olacak O Kadar. Sonrasında ayrılmıştır programdan. Bu ayrılışın sebebini bilmesem de, Levent Kırca ile anlaşamadığına dair tahminlerim olmuştur bu güne kadar.

Neyse..

Konuyu çok uzatmadan Erkekli’ye de Köksal Engür’e de sağlıklı uzun ömürler dileyip kapatayım mevzuyu..