Cambridge,İmam Hatip ve Rümeysa üçlemesi..

0
299

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Rümeysa Hakyemez, Cambridge Üniversitesi (Cambridge Üstün Başarı Ödülleri) Igcse sınavında Dünya Birincisi olmuş.

E ne var bunda? diyenler için söyleyeyim,çok şey var. Öncelikle ülkemizden bir gencimizin birincilik alması çok önemli.

İkincisi, bu başarıyı gösteren bir kız öğrencimiz.( Ki bu konuda kızlarımız hep önde ne mutlu )

Üçüncüsü ve en önemlisi de bu başarıyı yakalayan kızımızın İmam Hatip okuyan bir öğrencimiz olması. Bundan 15 yıl önce Cambridge üniversitesi ile İmam Hatip lisesini bir arada bile hayal bile edemezken. Bugün habere bakıp sadece ” bravo ” deyip geçebiliyoruz. Bu da aslında ülke olarak eziklik ve bir sürü farklı komleksten kurtulduğumuzu gösteriyor.

E tabi bu başarıya muhafazakar kesim, aydın ve seküler mantıkla hareket eden kesime göre daha fazla alkış tutuyor. Dolayısıyla muhafazakar kesim sosyal medyası da, bu başarıyı  büyük bir keyif ve gururla paylaşıyor. Tabi bu paylaşımlar gördüğüm kadarıyla elit ve laiklik parolasını hayatın her alanına yedirmeye çalışan kesimlerce yeterince alkışlanmıyor. ( Sosyal medya ki sayfalarına bakınca gördüğüm bir tespit bu.)

Peki niye böyle? “İmam Hatip lisesinde okuyan bir çocuğumuz ya da gencimiz, ilim ve bilim odaklı alanlarda hayatta başarılı olamaz” önyargıların elinde oyuncak mıyız hâlâ?

Yoksa İslam’ı bilim ve aydınlanma konularında yetersiz bulan kitlenin ağzıyla mı hareket ediyoruz? Eğer böyleyse Cambridge, niye bizim gibi düşünmüyor?

Ortaçağ Avrupasının yobaz din anlayışının aynısı İslamdır” şeklindeki aptal algıyı neden hâlâ kıramıyoruz hastalıklı beyinlerden?

Acaba kaç Rümeysa çıkarmamız lazım inancın bilim ve fen’e düşman olmadığını anlatmak için?

Benim anladığım kadarıyla bu sayıyla olacak bir şey değil. Tamamen eğitimle ilgili bir durum. Bu tür başarıları elde etmek için inanmanın ve gayretin herşeyin üstünde bir yer aldığını gençlerimize anlattığımız gün, gencimizin ne inancina, ne nereli olduğuna ne de cinsiyetine bakacağız. O gün gördüğümüz tek şey bu ülke  için elde ettiği başarı olacak..

Aferin Rümeysa.. Bu ülkenin adını dünya’ya başarınla duyurduğun için..