Beril Dedeoğluna rahmet diliyorum..

0
128

Bizler değerli ve çok kıymetli insanların farkına varmayız çoğu zaman. Hele siyasetin ya da devlet kademesinin bir yerinde bir görevde bulunmuşsa, onu hemen mimler, tepeden inme diye tanımlarız. Halbuki devlet, kendi kurumlarının başına son 3-4 yıldır, konusunda uzman,ve gerçek manada aydın sıfatı taşıyan kişileri atıyordu.

İşte bunlardan biri de Beril Dedeoğluydu. Taraflı tarafsız bir çok kesim için değerli bir isimdi Dedeoğlu. Geçtimizin ayın son günü, beyin kanaması geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Az önce haber sitelerine vefat haberi düşmüş. Allah rahmet etsin inşallah..

 

Peki kimdi Beril Dedeoğlu?

1961doğumlu olan Dedeoğlu, 1982 Galatasaray Lisesi mezunlarından. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü 1986 yılında bitirdi. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Dedeoğlu, 2005 yılından itibaren Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığını yürüttü.

Bir çok gazetede dış politika üzerine yazılar yazan Dedeoğlu, geçen yıl ekim ayında Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyeliğinde de görev almıştı. Aynı zamanda Yükseköğretim Kurulu Üyesi olan Dedeoğlu, 2015 yılında kısa bir süre Avrupa Birliği Bakanı olarak da görev yapmıştı.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun, Avrupa Birliği, uluslararası politika, uluslararası güvenlik alanında çok sayıda araştırma, makale ve kitaplarıda mevcuttu.

Allah böyle değerli ve aydın kadınlarımızın sayısını arttırsın inşallah..