Abur Cubur’u azaltıyorum inşallah..

0
36

Eti ve Ülker..

Abur cubur ve atıştırmalık sektöründe iki dev firma. Doğal olmayan ne kadar kimyasal ürün varsa,bunları çikolata, bisküvi ve kek vs.mamüllerle karıştırıp 30 ile 75 gr’lık cicili poşete koyup, cebimizden her gün 2-3 TL almaya başaran iki anasının gözü gıda şirketi..

Bu iki firmanın çekişmeli rekabet koşullarında ne kadar zor süreçler atlatsalarda,yine de milletimin abur cubur merakı onları kıyamete kadar ayakta tutacak kuvvete sahip..

E elbette bende bu gereksiz ve lüzumsuz yiyeceklerin bağımlısıyım bir yandan. Gerçeği bile bile halâ bu tip hazır ürünleri yediğim doğrudur. Bir çeşit bağımlılık bende ki. Çoçukluğumda tanıştığım ve beni kendine esir eden ürün grupları.

Yalnız ben değilim tabi çocukken bağımlı olan. Benim gibi milyonlarca çocuk,kendi anne,baba ve aile büyüklerinin eliyle bu sektöre ve bu sektörün getirdiği sağlıksız ürünlere köle edildi ( Gerek bilmeden,gerekse önemsiz bularak )

Çikolatalar, bisküviler,krakerler,cipsler..

Bunlardan hangisinin vücuda bir faydası var diye sorsalar,hepimiz de hiç biri deriz. Fakat yine de yeriz yediririz. Aynı sigara gibi lanet olasıcalar! Kimyasal bir sürü maddeyi sırf bir lezzet alma uğruna mideye indiriyoruz. Ben geçenlerde oturdum bir hesap yaptım. Eve böyle abur cuburları ne sıklıkla sokuyorum diye. Gördüm ki hiç de az değil yaptığım alışverişler. Hesabımın ortalaması olarak eve her ay 100 liralık gereksiz abur cubur alıyorum! Bırakın parasal boyutunu. Benim sıkıntım,bu kadar abur cuburun vücuduma vereceği zararın büyüklüğü. [parasal boyutunu bir kenara bırakın derken gereksiz konuşmuşum. Bu para en iyisinden 1 kg pastırma parası aslında 🙂 neyse.. ]

İşte bu yukarıda ki sebeplerden dolayı bu abur cubur olayını bitirme değil de ( kendimi kandırmayayım ) azaltma niyetine girmiş bulunuyorum şu andan itibaren. Haftada bir-iki günle sınırlandırıyorum kendimi abur cubur konusunda. Yiyeceğim zamanda en azından markası belli ve güvenilir olan firmaların ürünlerinden alıcam. Bilirsiniz Ülker’in çikolataları Eti’nin bisküvi ve kek lezzeti başkadır.

Yalnız burada bir istisna var. Yani kek konusunda evet Eti daha başarılıdır fakat. Ülker’in efsane Halley’i bir başkadır. Hele bir de şimdi karadutlusunu yapmışlar, mükemmel…

 

 

Karadut,marşmelov  bir arada harika çift olmuşlar. Karadut zaten sevilir milletimce. Ben tadını cokomel’e benzettim biraz. Üstelik bir tane yiyince kesiyor tadı. Çünkü çok tatlanmış ve az ekşili bir tat yapmışlar. Bravo yani. Tatmanızı tavsiye ediyorum. He bu arada Ülker’den 1 lira bile almıyorum bu tavsiyeyi verirken. E enayi misin kardeş? Neden bedava reklam yapıyorsun? diye soranların haklılık payı vardır muhtemelen, herşeye para gözüyle bakılan bu zamanda. Fakat yazımın başında ki eleştirel dokundurmalarımı unutmayın. A”Cubur zararlıdır ve lüzumsuzdur” cümlem, Eti ve Ülker’in seveceği cümlelerden değildir nihayetinde..